11 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Gece Kullanımı Kota’ya Yansımayacak!

11/09/2016 - 14:39

Gece Kullanımı Kota’ya Yansımayacak!

Adil Kullanım Noktası yeniden düzenlendi! İnternet kullanıcılarını zor durumda bırakan adil kullanım hakkında önemli düzenlemeler yapıldı. geçmişte sınırsız paketlerde herhangi bir kısıtlama suunlmazken, günümüzde ise düzenlemeler kapsamında internet kullanıcıları ödedikleri paraya rağmen kısıtlamaya maruz kalıyordu. Şimdi ise yine kısıtlama devam ediyor fakat iyileştirmeler yapıldı. BTK tarafından yapılan açıklama az da olsa vatandaşı rahatlatacak.

Gece Kullanımı Kota’ya Yansımayacak!
BTK’nın yaptığı açıklamada ilk dikkat çeken nokta, gece 02:00 ile sabah 08:00 arasındaki internet kullanımı, kotadan gitmeyecek. Yani belirtilen saatlerde interneti kullandığınızda adil kullanım noktası limitinize etki etmeyecek. Özellikle dosya indirmek isteyenler geceleri bu saatleri kullanmak isteyecektir.

Mobil İndirme Hızı 128 Kbps Oldu!
İndirme hızındada değişiklikler yapıldı. Yüzde 50 değerinde bir artış hedefleyen BTK, mobil indirme hızını 128 Kbps olarak güncelledi. Gece saatlerinde kullanıcıları olumlu etkileyecek bu değişiklik, bir nebze de olsa tatmin edici karşılandı.

Bir diğer önemli gelişme ise artık kota durumuna ilişkin bilgiler cep telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecek. Daha önce kota sorgulamak için internet sağlayıcı firmanın online işlem merkezine giriş yapmanız gerekirken, artık kotaya dikkat edilmesi için mobil cihazlara uyarı mesajı gönderilecek. Tüm bu kısıtlamaların ise 2018 yılında kaldırılarak tamamen sınırsız ve AKN olmadan internet kullanımının gerçekleşeceği aktarıldı.Yorum Yap