31 Ağustos 2016

Kadir Çalışkan

Gelir Testi Yeniden Başlıyor!

31/08/2016 - 17:42

Gelir Testi Yeniden Başlıyor!

Son yıllarda önemli karışıklıklara neden olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) için yeniden gelir testi yapılmasına karar verilmişti. Daha önce gelir testi yaptırmayanlara yüksek miktarlı ödemeler çıkması, zaman içerisinde devlet tarafından af çıkmasına neden oldu. Bir daha asla af çıkmayacağını bildiren hükümet, bu konuda önemli bir adım atarak geçmiş borçları temizlemişti. Şimdi ise gelir testi yaptırmayanlar için yeni bir şans daha veriliyor.

1 Eylül 2016’da Başlıyor!
Bu zamana kadar hiç gelir testi yaptırmayanlar 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren gelir testi yaptırabilecek. Gelir testi yaptırmayanlar en yüksek bedeli ödeyecek. Gelir tespiti yaptıranlar ise belirlenen miktarda daha düşük oranda ödeme yapacaklar. Ödemeler aylık olarak bankalara yapılacak. GSS prim borcunu düzenli ödemeyenler sağlık sorunlarında sağlık hizmeti alamayacak.

Gelir testinin son bulacağı tarih ise 4 ay olarak bildirildi. Yani 1 Eylül 2016 -1 Ocak 2017 tarihleri arasında gelir tespiti için başvuru yapılabilecek. Gelir tespiti çalışmayan kesim için geçerli olacak. Öğrenciler için de olası borç çıkması halinde SGK’ya müracat edilerek öğrenci belgesi ile borç sildirilebilecek. Gelir tespitinin yapılabilmesi için müracatlar kaymakamlıklardan alınacak. Daha önce çok sayıda kişinin SGK borcunu ödemediği ve sonrasında af çıkmasıyla birlikte borçların silindiğini görmüştük. Yeniden af sonrası ödenmesi istenen sigorta primlerinin ne derece ödenip ödenmeyeceği ise zaman içerisinde görülecek.Yorum Yap