6 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Gençlerde Obezite Sorunu Artıyor!

06/05/2016 - 13:34

Gençlerde Obezite Sorunu Artıyor!

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından biri olan Obezite, Türkiye’de gençler arasında giderek yaygınlaşıyor. Durumun daha vahim olan kısmıysa, gençlerin aldıkları kiloları yaşlarından dolayı normal sanıyor olmaları. Bu durumda birçok genç, obez olduğunun farkına bile varmadan giderek kilo alıyor. Yapılan araştırmalara göre özellikle genç erkekler kilolu oldukları kabul etmiyorlar. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre obez olan ergenlerin kansere yakalanma riski oldukça yüksek. Ergenler üzerinde yapılan bir başka araştırmaya göre de, sağlıklı bir kilonun üzerinde olduğu anlatılan ve bu durumun farkına varması sağlanan gençler kilo vermek için gerekli olan tüm adımları atıyorlar. Öte yandan sağlıklı bir kilonun üzerinde olduğunun farkında olmayan gençler ise yüzde 50’ye varan oranlarda kilolarını normal olarak görüyor, diğer kısmı ise durumdan memnun olduklarını belirtiyorlar.

Uzmanlar, obeziteyle mücadele konusunda atılması gereken ilk adımın gençlerin kilo algısını değiştirmek ve sağlıklı olan oranların ne olduğunu öğretmek olduğunu belirtiyor. Ülkemizde ise bu durum daha da kötü durumda. Son yıllarda gençler arasında giderek artan fast-food alışkanlığı büyük risk oluşturuyor. Öte yandan beyaz şeker ve şekerli gıda tüketimi de oldukça yüksek. Gazlı içecekler ve yapay içecek türleri büyük risk oluşturuyor. Çünkü meyve aromalı gazlı içeceklerin yüzde 30’undan fazlası sadece şekerden oluşuyor. Öte yandan hazır gıdalar da obezite ve kansere davetiye çıkartıyor. Özellikle ısıl işlem görmüş et ürünleri, paketlenmiş gıdalar, hazır köfte ve tavuk ürünleri de obeziteye neden oluyor. Cips türleri ise uzak durulması gereken diğer gıdaların başında geliyor.

Obezite konusunda özellikle gençler için en büyük tehdit ise hareketsizlik. Henüz okul çağında hareketsiz bir yaşama alışan ve herhangi bir fiziksel aktivite yapmayan gençler, dengesiz beslenmeyle birlikte hızla obeziteye yakalanıyor. Sosyal hayatları neredeyse bitme noktasına gelen bu gençler psikolojik olarak ta zorlu bir döneme giriyor ve giderek yalnızlaşıyorlar. Bu sebeple uzmanlar, gençlerin yapabildikleri kadar hareket etmelerini, eve kapanmak yerine fiziksel aktivitelere katılmalarını öneriyor.Yorum Yap