2 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Gizli Sohbet Özelliği Geldi!

02/05/2016 - 15:40

Gizli Sohbet Özelliği Geldi!

Facebook, mesajlaşma uygulaması olan Facebook Messenger’a yeni özellikler getirmeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook Live ile adından sıkça söz ettiren şirketin, yeni hedefi Facebook Messenger’da gizlilik ve güvenliği arttırmak. Son dönemde WhatsApp’ın getirmiş olduğu uçtan uca şifreleme özelliği, milyonlarca kullanıcı tarafından büyük bir destek görmüş ve oldukça sevilmişti. İşte, Facebook’un da yeni hedeflerinden biri Facebook Messenger uygulamasına gizli sohbet özelliğini yani uçtan uca şifrelemeyi getirmek. Dünya üzerinde yüz milyonlarca kullanıcıya sahip olan sosyal ağ’ın mesajlaşma uygulaması, bu özellik ile yine kullanıcılarının desteğini ve beğenisini kazanacak. Artık Facebook Messenger üzerinden yaptığınız konuşmalar şifrelenerek başkaları tarafından ulaşılamaz hale getirilecek. Bu özellik hakkında daha fazla detaya ilerleyen günlerde ulaşabileceğiz.

Facebook’un bir diğer çalışması ise “süreli mesaj” özelliği. Yani gönderdiğiniz mesajın karşı taraftın mesaj kutusundan hangi gün, hangi ay ve hangi yılda kalıcı olarak ve ardında hiç iz bırakmadan silineceğine karar verebiliyorsunuz. Bu sayede attığınız mesajı karşı taraf okumadıysa silindikten sonra da okuyamıyor veya ilerleyen dönemde mesaj kutusundan o mesaj kaldırılmış oluyor. Bunun yanı sıra mesaj silindikten sonra, karşı tarafa iletilen bildirimler de ortadan kalkıyor. Yani mesajınız silindiği zaman, x kişisi size mesaj attı, x kişisinden şu saatte mesaj alındı gibi uyarılar da siliniyor.

Bu iki güzel özellik de Messenger’ın 68.0 versiyonu olan son sürümünde mevcut. Ancak, Facebook bu özellikleri şimdilik sadece geliştiricilere açık bırakmış durumda. Yani normal kullanıcılar yararlanamıyor. Özellikler üzerinde yapılan tüm çalışmalar ve geliştirmeler tamamlandığı zaman, hem iOS hem de Android işletim sistemlerinde bu özelliklerin kullanıma açılacağı belirtiliyor.Yorum Yap