2 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Gonore Bakterisi Kısırlığa Yol Açıyor!

02/09/2016 - 10:36

Gonore Bakterisi Kısırlığa Yol Açıyor!

Gonore, cinsel temas yolu ile bulaşan özellikle erkeklerde sıklıkla üretrit adı verilen iltihap (idrar kanalı iltihabı) ve bel soğukluğu oluşumu, kadınlarda da sıklıkla görülen servisit (rahim ağzı bölgesi iltihabı) adı verilen iltihap yapan bir hastalıktır. Bel soğukluğu doğrudan doğruya cinsel yolla geçip bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın etkeni de gonokok adı verilen cinsinden Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae) isimli bir bakteridir (Naysera Gonore ismiyle okunur, “Gonore mikrobu” olarak da kısaltma yapılabilir) Neisserria Gonorrhoeae (N. Gonorrhoeae), mikroskobik olarak incelendiğinde “kahve çekirdeği şeklinde olan” gram ölçüsünde negatif bir diplokok bakteridir, yani çiftler olarak bulunur. İlk defa 1879 senesinde Albert Neisser aracılığı ile tanımlanmıştır.

Bel soğukluğu (Gonore) belirtileri nelerdir diye soracak olursanız eğer, bel soğukluğu hastalığı genellikle kişilerde belirti vermez yani asemptomatik olarak oluşum sergiler. Gonore hastalığı eğer belirti verirse şikâyetler 1 ile 30 gün sonra ortaya çıkar. Belsoğukluğu genel olarak cinsel ilişkiden ortalama olarak 4 ile 6 gün sonra belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bunlar; Cinsel organdan çıkan (erkekte penis ucundan gelir, kadınlarda vajina içinden gelir) gelen sarımtırak renkli ve kıvamlı olan sıvı akıntılar (irin gibi), Pelvik adlı İltihabi Hastalık : Pelvik iltihabi hastalık kadınlarda en büyük kısırlık nedenidir. Adet dışı kanama (Ya da Adet düzensizliği), Kronik kasıklarda ki ağrıları, İdrar yapma aşamasında ağrı, acı hissi ve yanma hissi (Sistit), Sık idrara çıkma durumu (pollaküri), Boğaz ağrısı (farenjit) olarak ortay açıkar.

Bel soğukluğu rahatsızlığının tedavisi antibiyotik tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır, ancak bel soğukluğu hastalığı penisilin grubu antibiyotiklere karşı dirençlidir. Genel olarak bel soğukluğu tedavisinde tetrasiklin adı verilen, seftriakson ve ya makrolid grubu antibiyotikler talep edilmektedir. Seftriaxon da üçüncü sınıfa ait sefalosporin grubu bir antibiyotiktir. Bel soğukluğu mikrobu oluşan ve taşıyan kişilerde çoğu zaman genellikle başka cinsel yolla bulaşıcı olan hastalıklar da olabileceği için bireylerde STD (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) taramasının yapılması şarttır. Bel soğukluğu mikrobu barındıran ve bulandıran kişilerde çoğu zaman genellikle Chlamydia adı olan mikrobu da bulunmaktadır. Gonore hastalığı tedavi edilmediğinde hem kadınlarda olan hem de erkeklerdeolan en büyük kısırlık sebebidir. Gonore hastalığı tedavi edilmediği durumda kadınlarda üretra adı verilen (idrar kanalı) ve fallop isminde ki tüpleri geri dönüşümsüz olarak zarar görerek sterilite (kısırlık) oluşabilir. Bel soğukluğu mikrobu ve virüsü taşıyan erkekler de genital bölgede ki organlara mikrobun yayılması neticesinde kısırlık problemi ile karşılaşabilmektedir. Bu nedenle gonore hastalığında erken teşhis ile tedavi seçenekleri son derecede önemlidir. Erken teşhisten faydalanma alternatifini kaçırmayın. Önce sağlığınız gelir her şeyden önce. Bu aşamada erken teşhis ile kısırlığa karşı önleminizi almış olursunuz.Yorum Yap