11 Kasım 2016

Kadir Çalışkan

Google Daydream VR İlk Tanıtımında Heyecan Yarattı

11/11/2016 - 11:34

Teknoloji dünyası yeni bir ürünle daha tanıştı. Google, sanal gerçeklik gözlüğü Daydream VR hakkında merak edilen soruları yaptığı tanıtımla gidermiş oldu. Samsung Gear VR ile büyük çekişme içerisine girmesi beklenen Daydream VR raflarda yerini aldı.
Google Daydream VR İlk Tanıtımında Heyecan Yarattı

Teknoloji dünyasının en önemli etkinliklerinden birisi olan Google I/O 2016’da Daydream ile yeni sanal gerçeklik platformunu duyurdu. İşte Google Daydream hakkındaki tüm merak edilenler!

Google I/O 2016 etkinliğinde bir süredir konuşulan sanal gerçeklik gözlüğünü Daydream ismiyle resmen tanıttı.

İşte Google Daydream!
Google Cardboard’a kıyasla çok daha gelişmiş bir sanal gerçeklik deneyimi sunacak olan Daydream, Google’ın en son Android sürümü içerisinde konumlandırılan VR Modu sayesinde yepyeni bir deneyim sunacak.

Neredeyse her telefon ile çalışan Google Cardboard’un aksine üzerinde bulundurduğu özel sensörler ve ekranlar nedeniyle sadece yeni telefonlar ile birlikçe çalışacak olan Daydream, Android N sonrası birçok cihaz ile çalışabilecek.

VR Modu ile uygulamaların kullanılması için özel bir arayüz sunan Daydream için ayrıca YouTube, Street View, Google Play Store Filmler ve Fotoğraflar’a ek olarak Ubisoft ve Electronic Arts gibi oyun şirketleri de Daydream Moduna özel uygulamalar geliştirmiş.

Daydream kullanmak içinse yeni nesil bir telefona ek olarak Google’ın bugün görücüye çıkarttığı yeni VR setine ihtiyaç duyuluyor.

Bu sete dair çok fazla detay verilmezken standart bir sanal gerçeklik gözlüğünü andıran başlık ve kontrolcüsüne ait bir render görüntüsü paylaşıldı.

Tek Rakibi Samsung Gear VR

Akıllara Samsung Gear VR ürününü getiren Google Daydream, Gear VR karşısında dişli bir rakip olacak gibi gözüküyor.

Bu sonbaharda satışa çıkacak olan Daydream, Google Cardboard içinse büyük ihtimalle son olmayacak. Zira daha geçtiğimiz günlerde iOS için YouTube uygulamasını güncelleyen Google, Cardboard’a destek vermesiyle bu ihtimali güçlendirdi.Yorum Yap