1 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Google Now Artık Türkiye’de!

01/05/2016 - 15:52

Google Now Artık Türkiye’de!

Sanal asistan uygulamaları birçok firma tarafından teker teker hizmete sunulurken, ülkemizde oldukça popüler bir hale geldiler. Bu ilgiyi farkeden Google, sesli asistanı olan Google Now uygulamasını tamamen Türkçe olarak ülkemizde kullanıma açtı. Apple’ın sanal asistanı Siri’ye rakip olarak çıkartılan Google Now, sesli asistan ve Now kartları şeklinde hizmet veriyor. Uzun zamandır hizmette olan Google Now, ülkemizde kullanılamıyordu. Ancak, bu durum Google’ın aldığı sevindirici kararla değişti. Google, sanal asistanı için yaynladığı son sürümüyle birlikte Now kartlarının tamamen Türkçe olarak ülkemizde de kullanılmasını sağladı.

Kullanıcıların günlük işlemlerini daha hızlı halletmelerini ve hayatlarını kolaylaştırmayı hedefleyen Google Now, kullanıcılara makale, doğum günleri, haberler, hava durumu, park yerleri, borsa takibi gibi çok çeşitli alanlarda bilgiler sunuyor. Bu kartların yanı sıra Google Now’ın diğer ayağı olan sesli asistan ise Türkçe olarak aktifleşmiş değil. OK Google olarak bilinen bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız, elle aktif hale getirmeniz ve ne yazık ki İngilizce olarak kullanmanız gerekiyor.

“OK Google” sesli asistanı aktif hale getirmek için, Google uygulamasından sırasıyla; “Ayarlar’a, Ses’e ve Diller” seçeneğine tıklayarak uygulamanın birincil dilini İngilizce yapıyorsunuz. Dil seçeneğini ayarladıktan sonra “OK Google” algılama seçeneğini belirlediğiniz durumlarda kullanabilir hale geliyorsunuz. Daha sonra “OK Goggle” diyerek yol tarifi alabilir yada trafik durmunu öğrenebilir ve daha birçok özellikten yararlanabilirsiniz.Yorum Yap