2 Aralık 2016

M. Negiz

Gooligan Yazılımı Android Cihazları Ele Geçirdi

02/12/2016 - 11:29

Ortaya çıkan kötü amaçlı yazılımlar kişisel verileri tehdit etmeye devam ediyor. Son olarak ortaya çıkan yazılımın adı Gooligan olarak açıklandı. Android telefonlar için büyük tehdit olan yazılımın dünyada 1 milyondan fazla cihazı etkilediği açıklandı.
Gooligan Yazılımı Android Cihazları Ele Geçirdi

Amerikalı siber güvenlik firması Check Point, yeni bir kötü amaçlı yazılıma dair açıklama yaptı. Firmanın açıklamalarına göre bu tehdit Gooligan olarak biliniyor. Dünyada 1 milyondan fazla cihazı etkilemiş olan yazılım kişisel verilere ilişkin önemli bir tehdit olarak görülüyor.

Firma tarafından yayınlanan rapora göre yazılımın temel hedefinde Android 4 ve Android 5 işletim sistemleri yer alıyor. Yazılım cihazdan Google’a ait verileri ele geçirebiliyor. Gooligan’ın şimdiye kadar 1 milyondan fazla Google hesabına sızdığı düşünülüyor.

Gooligan tarafından etkilenen cihazların önemli bir kısmının yüzde 53 oranıyla Asya ülkelerinde olduğu belirtilen raporda, yüzde 19 oranında Amerika, yüzde 15 oranında Afrika ve Yüzde 9 oranında Avrupa’daki cihazların etkilendiği ifade ediliyor. Yazılımın Ağustos ayında ortaya çıktığı ifade ediliyor. Gooligan adının ise Google ve Holigan kelimelerinin kombinasyonundan türetilmiş olduğu biliniyor.Yorum Yap