6 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Göz Kanlanması İşaret Olabilir!

06/09/2016 - 18:29

Göz Kanlanması İşaret Olabilir!

Göz kanaması, birçok kişide meydana gelen; fakat genellikle yeteri kadar önemsenmeyen rahatsızlıklardan biridir. Gözde görülen kanamaları hafife almamalı, kendiliğinden geçmesini beklemek yerine acilen uzman bir göz doktoruna görünmelisiniz. Kanlı gözün birçok nedeni olabilirken öncelikle kanamanın seviyesini dikkate almak gerekmektedir. Göz kanaması, daha çok tek bir gözde görülürken bazı durumlarda her iki gözde birden görülebilir. Gözün beyaz kısımlarında yer alan ince damarlar, bazı hastalıklar ya da dış etkenler nedeniyle şişebilir, bu şişliğin normalin üzerine çıkması durumunda damarların patladığı görülür. Damarların patlamasıyla birlikte gözde kanama oluşur.

Kanlı gözün nedenleri arasında en sık görülen vakaların başında konjunktivit gelir. Konjunktivit, halk arasında göz yangısı olarak da adlandırılmaktadır. Gözün beyaz kısmında kanamaya neden olan bu hastalık, daha çok enfeksiyon ya da mikrop kapma sebebiyle meydana gelmektedir. Tozlu ve dumanlı ortamlarda sık vakit geçirmek, bu hastalığın temel sebepleri arasında yer alır.
Gözde kanamaya neden olan durumlardan birisi de tiroit hastalığıdır. Tiroid hastalığı, belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra gözde kanamaya sebep olabilir. Böyle bir durumda diğer etkenleri bir yana bırakarak biran önce doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Kanlı gözün nedenleri arasında en sık görülen durumlardan bazıları da şunlardır; kullanılan ilaçların yan etkileri, dışardan gelen fiziksel darbeler, dumanlı ve tozlu ortamlara maruz kalma, aşırı uykusuzluk, bilgisayar başında aşırı zaman geçirmek, vitamin eksikliği, yüksek tansiyon, alkol, uyuşturucu ve kimyasal madde kullanımı, göz tansiyonu, alerjik ve romatolojik rahatsızlıklar. Sebebi her ne olursa olsun gözünüzde az da olsa bir kanama gördüğünüzde bunu asla kulak ardı etmemeli ve önleminizi almalısınız. Önlem alınmayan durumlarda kanamanın şiddetinin giderek arttığı görülebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına önceden kontrole gitmekte daima fayda olacaktır.



Yorum Yap