12 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Güney Kore’den Ultimatom!

12/09/2016 - 1:46

Güney Kore’den Ultimatom!

Uzak Doğu’da savaş kıvılcımları! Güney Kore ile Kuzey Kore arasında gerilim üst safhaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore’nin nükleer testlerde bulunması ülke sınırlarını aşarak dünya da geniş yankı bulmuştu. Nükleer testler ülkede 5,5 şiddetinde depreme de sebebiyet vermişti. Bu sürecin ardından ise bugün Güney Kore’den çok sert, tehdit içerikli bir bildiri yayınlandı.

Güney Kore, Kuzey Kore’nin nükleer silah denediği yönünde en ufak bir emare bulduğu taktirde haritadan Kuzey Koreyi silebilecek güve sahip olduğunu açık şekilde ilan etti. Dünya basınında geniş yankı bulan bu bilginin detayları da dikkat çekti. Güney Kore Ordusu tarafından yapılan açıklama detaylarında füzeler ile Kuzey Kore’ye ciddi zarar verebileceklerini, ellerinde tahribat gücü üst seviyede olan füzeleri olduğunu duyurdu.

Kim Jonh-un Tehdit Edildi!
Son 10 yıl içerisinde 5 kez nükleer deneme yapan Kuzey Kore, bu nedenle Güney Kore tarafından sıkça uyarıldı. Fakat Kuzey Kore bu uyarılara aldırış etmeden denemelerine devam etti. Gelişmeler üzerine bugünkü açıklamada en önemli detay ise Kim Jonh-un isminin de geçmesi oldu. Çünkü Güney Kore Kuzey Kore’yi tehdit ederken liderleri Kim’i de tehdit etti. Nükleer silah kullanıldığını kanıtlayan bir durum bulunursa ilk hedefin Kim Jonh-un olacağı söylendi. Muhtemel olabileceği ve saklanabileceği yerleri bildiklerini ve ilk füzelerin oraya düşeceği konusunda Kuzey Kore emin olabilir şeklinde duyuru yapıldı.

Güney Kore’nin sert açıklamasına Kuzey Kore’den nasıl bir yanıt gelecek merak ediliyor. Dünya’nın bir anda gözünün çevrildiği Kore’deki gelişmelerde Kuzey Kore’nin takınacağı tavır oldukça kritik önem taşıyor. Kuzey Kore’nin denemelerine devam etmesi Kore’de ciddi sorunları doğurabilir.Yorum Yap