30 Ekim 2016

Samet

Güvenlik Araştırması ve Arşiv Soruşturması Şartı Getirildi

30/10/2016 - 14:17

Resmi Gazete'de yayımlanan KHK kapsamında memur olacak kişilere şart olarak Güvenlik Araştırması ve Arşiv Soruşturması sonucunda temiz olmak şartı getirildi. Bu şart daha önceden Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından personele uygulanıyordu.
Güvenlik Araştırması ve Arşiv Soruşturması Şartı Getirildi

Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile devlet memurluğuna girmek için aranan şartlara “güvenlik soruşturması” maddesi eklendi.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 676 sayılı KHK’da, “Kamu Personeline İlişkin Bazı Düzenlemeler” başlığı altında devlet memurluğuna alınacaklara ilişkin düzenlemelere yer verildi

MEMURİYETE GİRİŞ ŞARTI OLARAK KONULDU

Yeni düzenlemeye göre, devlet memurluğuna alınacaklarda istenen genel şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı eklendi.

Ayrıca “Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak” ise “bir daha atanamayacak şekilde devlet memurluğundan çıkarılmayı gerektiren haller” kapsamına alındı. Emniyet Genel Müdürlüğü daha önceden polis okullarına aldığı öğrencilere bunu uygulamayı sürdürüyordu.Yorum Yap