11 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Hac Kayıt Yenileme Nasıl Yapılıyor? Diyanet 2017 Hac Ücretleri Konusunda Sessizliğini Koruyor

11/01/2017 - 12:17

2017 yılı hac kayıt işlemleri devam ediyor. Önceden kayıtlarını yapan ve kayıt yenilemesi gereken hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri 31 Ocak tarihinde sona erecek. Kayıt yenileme yapmayan adayların başvuruları geçerli olmayacak.
Hac Kayıt Yenileme Nasıl Yapılıyor? Diyanet 2017 Hac Ücretleri Konusunda Sessizliğini Koruyor

Mukaddes topraklar için hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri devam ediyor. Önceki yıllarda başvurularını yapan adaylar, bu sene ilk defa kayıtlarını güncellemekle yükümlü tutuluyor. Kayıtlarını yenilemeyen adayların başvuruları geçerli sayılmayacak. Hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri 31 Ocak tarihinde sona erecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılı hac başvuruların kayıt yenileme işlemleri 9 Ocakta başladı. Bu yıl ilk defa zorunlu tutulan kayıt yenileme işlemleri 31 Ocak 2017 tarihinde sonra erecek.

KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

1-Kayıt yenileme işlemleri 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.
2- Başkanlık tarafından 2017 yılında Otomatik Kayıt Yenileme işlemi yapılmayacaktır.
3- Önceki yıllarda ön kayıt ücreti yatırıp kuraya katılan hacı adaylarından kayıt yenileme işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacaktır.
4- Önceki yıllarda uygulanan “Normal ve Müstakil Odalı” konaklama türleri birleştirilerek, 2017 yılı haccında “Oda tercihli hac konaklama” türüne geçilmiştir.
5- Hac adaylarımız elektronik ortamda hac.diyanet.gov.tr veya müftülüklere bizzat müracaat ederek “Oda tercihli hac konaklama” ve “Otel konaklama” türlerinden birini tercih ederek kayıtlarını yenileyeceklerdir.
6- Kaydını yenilemeyenler 2017 yılı hac kurasına dâhil edilmeyecektir.
7- Vatandaşlarımızın iletişim bilgilerini güncellemeleri gerekmektedir. (Kura çekimi sonrası hacca gitmeye hac kazanan vatandaşlarımız “Kesin Kayıt Yaptırabilir” belgelerini cep telefonlarına gelecek olan SMS şifresi ile alabileceklerdir.)
8-2016 yılında hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adayları; hacca gitme, hac konaklama türlerini tercih etme ve varsa kuraya beraber katılmak istediği kişilerde değişiklikleri 09 – 31 Ocak 2017 tarihleri arasında yapabileceklerdir.

2017 YILI HAC ÜCRETLERİ

Hac farizasını yerine getirmek için sabırsızlanan hacı adayları, 2017 yılı hac ücretinin açıklanmasını bekliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklama yapılması beklenen hac ücretleri konusu belirsizliğini sürdürüyor. 2016 yılı için belirlenen hac ücretlerinde Normal Tip Hac Paketi 3 bin 750 dolar, Müstakil Tip Hac Paketi 5 bin 250 dolar ve Otel Tip Hac Paketi ise 6 bin 800 dolar olarak belirlenmiştir. Hac ücretleri konaklama türü, gün sayısı ve paket içerisinde yer alan hizmetlere göre değişmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılı hac ücretlerinin yakında açıklanması beklenmektedir.Yorum Yap