3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Halep İçin Anlaşma Sağlandı!

03/05/2016 - 21:03

Halep İçin Anlaşma Sağlandı!

Suriye ordusu tarafından havadan bombalanan Halep şehri ve bölgedeki muhaliflerin rejim güçleriyle girdiği çatışmalardan endişe duyan BM, Rusya ve ABD ateşkes sağlanması konusunda anlaştı. Moskova’da BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halep’te ateşkes sağlanması konusunda anlaştıklarını belirterek ateşkes kararının birkaç saat içerisinde açıklanabileceğini söyledi. Sıcak gelişmede hem Lavrov hem de Mistura Suriye konusunda yine Türkiye’ye göndermelerde bulundu.

Suriye’de 90 muhalif grubun ateşkese bağlı kaldığını çatışmaya devam edenlerin de ateşkes anlaşmasına uymalarının sağlanacağı belirtildi. Ayrıca, Lavrov tarafından yapılan açıklamaya göre bölgedeki ateşkes kararına IŞİD ve Nusra cepheleri dahil edilmeyecek. Suriye’de radikal muhalifleri destekleyen ülkelere de çağrıda bulunan Lavrov, bu ülkeleri Suriye halkının çıkarını gözetmeye davet etti. Alınan ateşkes kararına uymayanların ise BM tarafından hedef alınacağı tehdidinde bulundu.

Türkiye Sınırı Kapatmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye sınırını kapatmasının bugün gelinen noktada çok daha acil bir hale geldiğini vurguladı. Türkiye ile ilgili açıklamalarına devam eden Rus Bakan Lavrov, Türkiye’nin, Suriye topraklarına ateş açmasından, Suriye’de güvenli bölgeler oluşturulması taleplerine devam etmesinden, Suriye’ye sınır ötesi operasyon düzenlenmesi için çağrıda bulunan eylemlerinden Rusya’nın büyük endişe duyduğunu belirtti. Ayrıca, ifadelerine “Ancak gerçek siyasal çözümle ilgilenmeyenler ve bahislerini askeri çözüm üzerine oynayanlar böyle çağrılar yapar.” Sözleriyle devam eden Lavrov, Türkiye’ye göndermede bulunmaktan da çekinmedi.

Cenevre’de Yeni Merkez

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye’deki durumu ve çatışma ihlallerinin izlemek ve denetlemek için Cenevre’de yeni bir merkez kurulacağını belirtti. Kurulacak olan yeni merkezin lojistik desteğini ise Birleşmiş Milletler sağlayacak.

Mayıs Ayı Kritik

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’de yeniden ateşkes ortamının sağlanacağını hissettiğini belirterek, Mayıs ayının çok önemli olduğunu vurguladı. Mistura, bugün alınan son ateşkes kararının Suriye’de uygulanmaya başladıktan sonra, Mayıs ayı içerisinde bozulmaması halinde, ateşkesin süresinin bölgedeki tansiyon düşeceği için daha da uzayacağını belirtti.Yorum Yap