7 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Hava Kuvvetleri’nde 73 İhraç!

07/09/2016 - 10:14

Hava Kuvvetleri’nde 73 İhraç!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde FETÖ soruşturması devam ediyor. 15 Temmuz’dan bu yana TSK bünyesinde FETÖ üyesi kişilerin tespit edilerek görevden alınması devam ediyor. Son olarak yeni yapılan açıklama ile birlikte Hava Kuvvetleri’ne bağlı olarak görev yapan toplamda 73 kişinin görevden alınarak gözaltına alındığı bildirildi. FETÖ şüphesi ile yargılanacak olan kişiler hakkında kararı savcı verecek.

Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklamada yer alan bilgilerde TSK içerisindeki araştırma ve incelemelerin devam ettiğine vurgu yapılırken, bu incelemeler sonunda belirlenen askeri personellerin görevlerinden alınarak mahkemeye çıkarılacağını aktardı. Konuya ilişkin daha fazla detay verilmedi. 73 Kişinin isimlerinin de paylaşılmadığı görülürken, bu kişilerin dışında da FETÖ üyesi oldukları şüphesi uyandıran kişiler üzerinde çeşitli araştırmaların devam ettiği bilgisi alındı.

15 Temmuz girişiminde en büyük rolü üstlenen Hava Kuvvetleri’nin olması, TSK’nın Hava kolundaki çalışmalarını da daha yoğun yapmasına neden olmuş durumda. Yine Türk Deniz Kuvvetleri’nin de önemli rol oynadığı, bir çok rütbelinin kaçmasının sağlandığı deniz yolu da, bir başka detaylı araştırmanın yapıldığı kol olarak dikkat çekiyor. Fakat Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik herhangi bir ihraç bildirisi yapılmadı. Buna rağmen önümüzdeki zaman dilimi içerisinde çok sayıda askeri personelin görevine son verilmesi bekleniyor.Yorum Yap