9 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Hava Kuvvetleri’nde Bir İlk!

09/09/2016 - 10:11

Hava Kuvvetleri’nde Bir İlk!

Türk Hava Kuvvetleri, bugün çok önemli bir ilki yaşadı. Kurulduğu günden bu yana filo komutanlığı görevine ilk defa bir kadının getirildiği Türk Hava Kuvvetleri’nde bu ilkin heyecanı yaşanıyor. Daha önce bu görevi sürdüren Yarbay Şenol Çetin’in görevi 4 numaralı gösteri pilotu olan Hava Pilot Binbaşı Esra Özatay’a devretmesiyle birlikte Türk Hava Kuvvetleri’nde filo komutanlığı yapacak olan ilk kadın pilot, Özatay olmuş oldu.

Türk Yıldızları olarak bilinen Türk Hava Kuvvetleri özel akrobasi ekibi, artık Hava Binbaşı Esra Özatay’ın yönetiminde uçacak. Ülkenin dört bir yanında başta milli bayramlar olmak üzere özel günlerde gösteriler yapan Türk Yıldızları’nın Özatay yönetimindeki ilk gösterisini ne zaman yapacağı merak konusu. Peki, Hava Binbaşı Esra Özatay kimdir ve daha önce hangi birimlerde görev almıştır? Esra Özatay, Hava Harp Okulu’na 1992’de girmiştir. 4 yıl sonra Hava Harp Okulu’ndan mezun olma başarısı gösteren Özatay, Çiğli’de katıldığı özel pilotluk eğitimini de başarıyla tamamlamıştır. Bu başarılarının ardından Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na atanan Özatay, 2013 yılında 134. Filoya atanarak bugün geldiği görevin temelini atmış oldu.
Konya’da bulunan ana merkezde çalışmalarını sürdürecek olan Hava Binbaşı Esra Özatay, Türk Yıldızları’nın ilk kadın filo pilotu olmanın heyecanını yaşıyor. 2 çocuk annesi olan Özatay, aynı zamanda öğretmen.

Genç yaşta Türkiye’nin ilk kadın hava filo komutanı olma başarısını gösteren Hava Binbaşı Esra Özatay, 7 uçaklık akrobasi ekibinin başındaki ilk resmi sınavını muhtemelen 29 Ekim’de verecek. 29 Ekim’de özel bir gösteri yapması beklenen Türk Yıldızları’nın bu gösterisine büyük ilgi gösterileceği ve bu ilki yerinde yaşamak isteyenlerin gösteri alanına akın edecekleri tahmin ediliyor. Bizler de ülkemiz adına bir ilkin yaşanacağı bu ilk resmi gösteriyi merakla bekliyor olacağız.Yorum Yap