5 Kasım 2016

Samet

HDP Milletvekilleri Neden Tutuklandı? Fezlekeler Belli Oldu

05/11/2016 - 17:29

HDP milletvekilleri ve eş genel başkan Selahattin Demirtaş geçtiğimiz gün Emniyet tarafından yapılan operasyon ile gözaltına alınmış ve birçoğu da tutuklanakar cezaevine gönderilmişti.
HDP Milletvekilleri Neden Tutuklandı? Fezlekeler Belli Oldu

Terör örgütlerine verdikleri destekler ile gündeme gelen Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) milletvekilleri hakkında mahkeme tarafından tutuklama kararı verildi. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 9 milletvekili tutuklandı. Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

HDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Hakkari Milletvekilleri Selma Irmak ile Abdullah Zeydan ve Şırnak Milletvekili Ferhat Encu de tutuklandı.

2 Milletvekili Yurt Dışında

Haklarında gözaltı kararı bulunan diğer üç isimden HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk yurtdışında bulunuyor. HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ise bulunamadı.

Neden Tutuklandılar

Hakkında en fazla dosya bulunan HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş’ın fezlekelerinde, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “terör örgütü üyesi olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “örgüt adına suç işlemek” suçlarını işlediği yer alıyor.

 Yorum Yap