3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Hibe’ye Yoğun İlgi!

03/05/2016 - 12:06

Hibe’ye Yoğun İlgi!

Türkiye’de tarım ve hayvancılığı teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen ve yaklaşık yarım milyar TL bütçe ayrılan projede rekora koşuluyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik konuyla ilgili önemli bilgiler verdi. “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı”na ön başvuruların alınmaya başladığı 13 Nisan 2016 tarihinden bu yana, yaklaşık 20 günde 370 bin ön başvuru yapıldı. Ayrıca, ön başvuruda bulunan vatandaşlardan 135 bin kişi de, gerekli evraklarını tamamlayarak İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurdu. Bu rakamlar ile rekora gidildiği ifade edilerek programa yapılan başvuru sayısının daha şimdiden 25 kat artış gösterdiği belirtildi.

Proje kapsamında, köylerin tekrar canlandırılarak hayvancılık ve tarımda üretimin arttırılması hedefleniyor. Yaklaşık 3 yıllık bir program süreci bulunan proje için bu yıl 450 milyon TL bütçe ayrılmış durumda. Genç çiftçilerin üretime katılmasını sağlayan ve çeşitli hibe krediler, teşvikler ve destekler ile gerekli üretim ihtiyaçlarının karşılanması sağlanıyor.

Başvurular Hayvancılık Ağırlıklı

Türkiye’de kırmızı etin fiyatındaki artış ve canlı hayvan üretiminin azlığını fırsat bilen genç çiftçilerin, bu durumu iyi okuduğu ve fırsatı değerlendirmek için harekete geçtiği görülüyor. Çünkü yapılan hibe ve destek başvurularının büyük bölümü hayvancılık projeleri için. Bakan Faruk Çelik tarafından verilen bilgilere göre, internet üzerinden yapılan ön başvuruların 364 bini hayvansal üretim amaçlı projelerden oluşuyor. Geriye kalan 5 bin 700 başvuru ise bitkisel üretim projelerinden oluşuyor.

Hayvancılık için yapılan 364 bin ön başvurunun 134 binin evrakları il ve ilçe müdürlüklerine ulaştırılarak başvuru işlemi tamamlandı. Bitkisel üretim projeleri için ön başvuru yapanların ise yaklaşık bin kişilik bölümü evraklarını teslim etti.

Hibe Miktarı 30 bin TL

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında nüfusu 20 binden az olan bölgelerde yaşayan genç çiftçilere, 30 bin TL’ye kadar hibe desteği verilirken, yetersiz kalması durumunda faizsiz kredi seçenekleri de sunuluyor.Yorum Yap