23 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Horlama Neden Olur? Hayatınız Olumsuz Etkilenmesin

23/11/2016 - 13:06

Horlama problemi, verimsiz uykunun başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Verimsiz uykuda hayatı olumsuz etkiliyor. Uzmanlar horlama konusunda ihmal edilmemesi gerekitiğini belirtiyor.
Horlama Neden Olur? Hayatınız Olumsuz Etkilenmesin

Uzmanlar, horlamayı ve horlamanın sebebini uyku sırasında gevşeyen yumuşak damak, dil ve boğaz dokuları solunum yolunu daraltır ve havanın geçiş esnasında gürültülü bir titreşim oluşturduğunu ve nefesimizin burun ve boğaz arkasından rahatlıkla geçemediğinden kaynaklandığını açıkladılar.

Uzmanlar, kişilerin, horlamanın normal karşıladıkları bir durum olduğunu fakat horlamanın önemli hastalık belirtisi olabileceği uyarısında bulundu. Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Mehmet Akdağ, horlama ve uyku apne sendromu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Uyku apnesinin, uyku sırasında nefes durması ve bu sürenin 10 saniyeden fazla olması şeklinde açıklandığını belirten Dr. Akdağ, “Bu tablo, gürültülü bir şekilde horlama ve nefes alamama şeklinde birbirini takip eder. Toplumun yüzde 2-4’ünde görülen uyku apnesi, her 4 erkekten ve 10 kadından birini etkileyen bir hastalıktır. Çocuklarda ise uyku apnesinin yaklaşık yüzde 80’i bademcik ve geniz eti büyüklüğünden kaynaklanmaktadır” şeklinde açıkladı.

“Genel bir uyku hali varsa dikkat edilmeli”

Çok gürültülü horlayan kişilerde uyku apnesi hastalığının görülme oranı yüksektir. Yeterince uyumalarına rağmen, bazı kişiler uyandıktan sonra kendilerini hiç dinlenmemiş hissederler. Bu durumun sebebi uyku apnesi olabilir. Uyku apnesi, es geçilecek, önemsenmeyecek bir rahatsızlık değildir. Uyku apnesinin kalp sağlığını ve kişin hayatını tehdit ettiği belirtilmiştir.

“Sigara ve alkol uyku apnesini ağırlaştırıyor”

Sigara ve alkolün bırakılması, kilo kontrolü, uygun yatış pozisyonunun belirlenmesi, cerrahi tedavi, pozitif hava yolu basıncı tedavisi (CPAP), ağız içi araç tedavisi uyku apnenin tedavi seçenekleri arasındadır. Ağır uyku apne hastaları pozitif hava yolu basıncı ile tedavi edilir. Pozitif hava yolu basıncı tedavisini kullanamayan hastalar cerrahi açıdan değerlendirilir. Hastaya polisomnografik uyku tetkiki randevusu verilerek uyku analizi yapıldıktan sonra, birkaç gün içinde tetkik değerlendirilir ve durumun horlama mı yoksa apnesi mi olduğuna bakılır. Uyku apnesi varsa derecelendirmesi yapılarak hastaya uygun çözümler ortaya konur. Sigara ve alkol uyku apnesini ağırlaştırdığı için, hastanın sigara ve alkolden uzak durması çok önemlidir diyen Doç. Dr. Mehmet Akdağ konu hakkında açıklamasını bu şekilde sonlandırdı.Yorum Yap