30 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

HP Chromebook 13 Tanıtıldı!

30/04/2016 - 11:01

HP Chromebook 13 Tanıtıldı!

Google Chromebook bu kez HP tarafından üretildi. Teknoloji devi Google’ın kendi işletim sistemini kullandığı Chromebook’un yeni modeli, Google’ın New York ofisinde düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. HP ve Google mühedisleri tarafından ortak bir çalışma ile ortaya çıkartılan cihazın alüminyum gövdesi ve şık tasarımı görenleri cezbediyor. Ayrıca tasarım açısından da Apple’ın ürettiği MacBook Pro’dan daha ince olduğunu belirtmekte fayda var.

Google’ın yeni ürününde işlemci olarak, Intel’in 6. Nesil Core M modeli ve Intel Pentium modeli iki ayrı seçenek olarak sunuluyor. İşlemci seçimine bağlı olarak da bilgisayarın RAM kapasitesi 4 GB, 8 GB ve 16 GB olarak değişiklik gösteriyor. 13.3 inç boyutunda olan Choromebook 13’ün ekranı 3200×1800 çözünürlük değerine sahip. Sadece 12.9 mm kalınlığında olan cihazın toplam ağırlığı ise 1.29 kg. Bu ölçüleri ile de taşıma ve kullanım rahatlığı açısından oldukça üst düzey standartlarda tasarlanmış.

Harici bir ekran kartı bulunmayan Chromebook 13’ün grafik performansını Intel HD Graphics 515 grafik birimi üstlenmiş. Cihazın depolama kapasitesi ise 32 GB ile sınırlı tutulmuş. Depolama kapasitesini az bulan kullanıcıların ise daha çok bulut depolama çözümlerine yönlendirilmesi düşünülüyor.

12 saate kadar pil ömrü bulunan Chromebook 13’te, iki adet USB Type-C, bir adet USB ve 3.5 mm kulaklık girişi yer veriliyor. Ayrıca bir adet de microSD kart okuyucu bulunuyor.

2016 Mayıs ayı itibariyle satışına başlanacak olan HP Chromebook 13’ün, işlemci ve RAM seçenekleri itibariyle en düşük versiyonunun 499 dolardan satışa sunulacağı belirtiliyor.Yorum Yap