29 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Huawei Honor 5C Duyuruldu!

29/04/2016 - 20:53

Huawei Honor 5C Duyuruldu!

Çinli teknoloji devi Huawei, yeni akıllı telefon modelleriyle bu yaz için çıkarma yapmaya devam ediyor. Yeni orta segment telefon modeli olan Huawei Honor 5C’nin resmi olarak duyurusu yapıldı. Merakla beklenen ve hakkında uzun süredir haberlerin çıktığı Honor 5C’nin teknik özellikleri ve tasarımı da netleşmiş oldu. Kısa sürede çok ciddi bir başarı yakalayan ve şu an dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi konumuna gelen Huawei, geçtiğimiz haftalarda 2016 yılı için hazırladığı yeni amiral gemileri Huawei P9 ve Huawei P9 Plus modellerini tanıtmıştı.

Sektörde yaşanan yavaşlama ve özellikle dolardaki dalgalanmadan kaynaklı Çin pazarındaki satışların azalması üreticileri zora sokmuş durumda. Uzmanlar bu sorunu aşmanın tek yolunun, yeni modeller çıkartarak pazarı hareketlendirmek olduğunu belirtiyor. İşte tam bu noktada Huawei deyim yerindeyse arı gibi çalışıyor.

Yeni orta segmen modeli olan Honor 5C, 5.2 inç boyutunda ve Full HD çözünürlüğe sahip IPS LCD panel bir ekranla geliyor. Telefonun gücü ise 2 GHz hızında çalışan 8 çekirdekli Kirin 650 işlemcisinden sağlanırken, bu işlemciye orta segment için neredeyse standart olan 2 GB RAM eşlik ediyor. Cihazın dahili depolama kapasitesi ise 16 GB olarak belirlenmiş. İsteyen kullanıcılar ise microSD kart yuvası bulunan telefonlarının depolama kapasitesini 128 GB’a kadar çıkartabilecek.

13 Megapiksel çözünürlüğe sahip ve f/2.0 diyafram değeri bulunan tek LED flaşlı arka kameraya, 8 megapiksel çözünürlüğe sahip ve yine f/2.0 diyafram oranı olan bir ön kamera eşlik ediyor. Çift SIM kart desteği sunulan telefon, Android 6.0 Marshmallow işletim sistemi ve 3000 mAh kapasiteli batarya ile geliyor.

4.5 G uyumlu olan Huawei Honor 5C’de mobil modem oldukça güçlü. Cat 6 sınıfı LTE modem ile diğer telefonlardan çok daha yüksek hızlara ulaşmanız mümkün kılınmış.Yorum Yap