31 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Hz Muhammed Filmi Olumsuz ve Olumlu Yorumlarla Vizyonda

31/10/2016 - 16:25

Hz Muhammed Allah'ın Elçisi filmi vizyona gireli sadece bir kaç gün olmasına karşın pek çok olumlu ve olumsuz yorumlar ortaya çıktı. Filme gitmeyi düşünenler için Hz Muhammed Allah'ın Elçisi filminin olumlu ve olumsuz yorumları HaberDirekt.com farkıyla sizlerle.
Hz Muhammed Filmi Olumsuz ve Olumlu Yorumlarla Vizyonda

Hz. Muhammed: Allah’ın elçisi filmini izlemeye gittik. Film İran yapımı neden gittin diye soranlar olabilir.. Bir kere Allah’ın peygamberlerinin adının geçtiği her şey bütün Müslümanları ilgilendirir ayrıca bu konuda fazla yapım olmadığından dolayı gittik seyrettik.

Filmle ilgili görüşlerime gelince..
Film Fil Olayı ile Ambargo yıllarının sonuna kadar geçen dönemi kapsıyor.

Olumsuz olarak düşüncelerim;
1- Hz. Peygamberin örnekliğinden çok az şey sunulmuş. İnsan olma vasfından öte insan üstülük öne çıkarılmış.

2- Peygamber bebekliğinden gençliğine yüzü görünmesede ekranda görünüyor fakat konuşmaları alt yazı şeklinde ses yok.

3- Kur-ana vurgu çok az. 2 saatlik filmde sadece hepi topu birkaç ayet ve bir sure zikrediliyor.

4- Film müzikleri Kilise müziğini çağrıştırıyor izleyen Hristiyanların bu hoşuna gidecektir.

5- Peygamberin yakın arkadaşları Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Ali ve Hz. Osman, Hz. Hamza hiç yok sanki bu insanlar hiç yaşamamış. Sadece Filmin bir yerinde Ebu Talip Karakteri Hz. Ali’ye sesleniyor fakat sadece siyah bir siluet var. Ayrıca İslamiyetten önce Ebu Leheb’e kimse bu adla seslenmediği halde Peygamber yeni doğduğunda bile bu isimle seslenildiğini göreceksiniz oysa asıl adı Abduluzza’dır. Ebu Leheb(Ateşin babası) olarak Kur-anda geçmiştir. Yani filmde muazzam bir hata yapılmış.

6- Siyer olarak bildiğimiz Peygamberin bugüne kadar okuduğumuz hayatından okumadığımız olaylar var.

7- Fil olayı sahnesini fazla başarılı olmamış çok daha iyi olabilirdi.

8- Ebu Talip’in Peygamberimizi koruyup kolladığını fakat bir türlü şahadetini dile getirmediğini biliriz fakat filmde Ebu Talip bir Müslüman görünümünde zaten film de onun üzerinden dönüyor.

9- Film Seneryosunda baştan sona bir amaç için strateji izlendiği görünüyor. Film sanki müslümanları değil sadece Hristiyanları ve Yahudileri muhattap alan bir yapıt olmuş. Bu açıdan bakıldığında sanki yeni bir diyalog projesi gibi görünüyor.

Olumlu görüşlerim ise;
1- İslamiyet öncesi Mekke eksik ama güzel anlatılmış.

2- Kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesi bundan önce çekilen Filmlerin hiçbirinde anlatılmamıştı burada çok duygusal bir sahne ile anlatılmış.

3- Kız çocuklarının neden diri diri toprağa gömüldüğü ve arapların kız çocuk sahibi olmayı neden aşağılayıcı bir sebep olarak gördüklerini eğer dikkatli izlerseniz gayet iyi anlayabilirsiniz.

4- Hz. Musa’nın ve Hz. İsa’nın adının sık sık zikredilmesi ve Hz. Muhammed’in onları tasdikleyici ve tamamlayıcı olarak geldiğinin belirtilmesinden gerçekten mutlu oldum. Azda olsa Peygamberlerin birbirinden ayırılmadığı hissine kapıldığımı söyleyebilirim ama çok az.

5- Rahib Bahira sahneleri önceki yapımlara nazaran çok daha güzel hatta filmin en güzel sahneleri diyebilirim.

6- Filmin sonu ise amacını ele veriyor. Filmin sonunda Ali İmran 64. ayeti vererek perdeyip kapatıyor.

“De ki: “Ey kitap ehli! Sizinle aramızdaki şu ortak ilkeye gelin: Allah’tan başkasına kulluk etmeyeceğiz, O’ndan başka hiçbir şeye ilahlık yakıştırmayacağız, Allah’ın yanı sıra başka birilerini rabler olarak kabul etmeyeceğiz! Ve eğer yüz çevirirlerse o zaman deyiniz ki: Şahid olun ki biz, kesinlikle O’na teslim olduk.”

Son olarak Filmi kimlere öneririm kimlere önermem..
Birkere filmin mezhebiyetle Şia ile falan alakası yok tabi Raşid halifelerin adının hiç geçmemesini saymazsak eğer mezhebiyet takıntınız yoksa ve biraz Peygamber öncesi Mekke’yi iyi biliyorsanız bildiklerinize güveniyorsanız gidin güvenerek seyredin fakat tabi eleştirel bir gözle.

Sırf Hz. Muhammed’in adı geçiyor Peygamber anlatılıyor diye gidecek olanlar ise sinemanın kapısının önünden dahi geçmesin. Peygamberin kısmende olsa tasfir edilmiş olması bu kişileri olumsuz etkileyebilir. Ayrıca kilise müziğine benzer sesler ve bu seslere uyum sağlayan salatu selamlar çoğu kişinin dengesini bozabilir.

Buradan filmi sırf İran Şia’sı himayesinde yapıldı diye kötüleyen Ehli Sünnet A.Ş’ye de bir lafım var.. Fazla konuşmayın daha iyisini yapın adamı hasta etmeyin Mezhebiyetiniz yerin dibine batsın düşün ümmetin yakasından. Peygamberin adını ve karizmasını sermaye edinen parazitlerin ŞİA’dan hiçbir farkı yoktur. Sapıklıkta Şia onların eline su bile dökemez.

Filme puanım ise 10 üzerinden 6.5
Umarım Müslümanlar şu işi daha adam akıllı yaparlar zira İnsanlığın bundan daha iyilerine ihtiyacı var.

Halid Harun GemalmazYorum Yap