16 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

İBB Açıkladı! Pazartesi Toplu Taşıma…

16/09/2016 - 17:38

İBB Açıkladı! Pazartesi Toplu Taşıma…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 19 Eylül Pazartesi günü açılacak okulan yeni eğitim ve öğretim yılı için önlemler aldı. Bu önlemler arasında toplu taşıma araçlarına yönelik düzenleme de yer alıyor. Eğitim yılının başlaması ile birlikte yoğun bir trafiğin olması beklenen ilk gün, belediyenin önlem alması vatandaşları mutlu etti. İlk gün okula geç kalmak istemeyen öğrenciler ise bu düzenlemelere dikkat etmeli.

İlk önemli değişiklik, ilk gün sabah 06:00 ile öğle 14:00 arasında toplu taşıma araçlarını kullanacak olanlar ücretsiz kullanım sağlayacaklar. Yani akbil ve İstanbul kart kullanmadan ulaşım sağlanabilecek. Bir diğer dikkat çeken değişiklik, yük taşıyan ağır vasıtalar ilk bir hafta trafikte yer alamayacak. yani ağır vasıta sürücüleri bir hafta trafiğe alınmayacak. Yollarda ve trafiği etkileyen bölgelerdeki trafik ve yol çalışmaları durdurulacak. Devam etmesi gereken çalışmalar ise gece saatlerinde aktif şekilde devam edecek.

ibb-toplu-tasima-ucretsiz

Belediyenin ayrıca aldığı önlemler arasında trafik kazalarına ilişkin de önlem alması dikkat çekti. Bazı belirlenen önemli ve ktirik noktalarda araç çekici bulunacak. Acil durumlarda trafik aksamayacak. Okul servisleri ise ilk hafta boyunca İspark’ta ücretsiz park yapabilecek. Toplu taşıma araçlarına ek seferler ilave edilerek daha fazla yolcu taşıma kapasitesi sağlanacak. Trafik ise polisler ve jandarma bölgesinde jandarma tarafından ek olarak denetlenecek. Trafik akışını hızlandırmak için müdahele edilecek.

Bilindiği üzere 19 Eylül’de bir diğer önemli detay ise Beylerbeyi Sarayı Tüneli’de Pazartesi gününden itibaren tek yönlü olarak hizmet verecek. Trafiğin rahatlamasına yol açacak önemli bir unsur da bu değişiklik olarak dikkat çekiyor.

 Yorum Yap