4 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

iMessage Android’e Uyarlandı!

04/05/2016 - 17:04

iMessage Android’e Uyarlandı!

Apple’ın İos cihazlar için çıkardığı ve sadece İos cihazlar arasından mesajlaşılmasını mümkün kılan uygulaması iMessage, isim değiştirerek Android platformuna geldi. Apple şirketinin kendi işletim sistemi olan İos platformu için çıkarttığı iMessage uygulaması İos 5 güncellemesi ile birlikte iPhone, iPad ve iPod Touch cihazları arasından mesajlaşma imkanı tanıyarak büyük beğeni kazanmıştı. Appe’ın yazılım ve uygulama konusunda hep bir adım önde olması dünya genelinde Apple ürünü kullanmayan kullanıcılar tarafından kıskanılan bir durum. Ancak teknolojinin sağladığı imkanlar ve birçok serbest geliştiricinin ortaya çıkması bu durumu tersine çeviriyor.

Apple’ın önce İos platforumu ile mobil cihazlarına, daha sonra da OS X platformu ile masaüstü bilgisayarlarına taşıdığı mesajlaşma uygulaması birçok müthiş özelliğe sahip. Örneğin uygulama üzerinden gönderdiğiniz fotoğraflar, herhangi bir çözünürlük kaybına uğramadan orijinal halleriyle karşı tarafa gönderiliyor. Android işletim sistemi platformunda ise bu ve buna benzer bir uygulama ne yazık ki bulunmuyor.

Apple’ın iMessage uygulamasını Android için uyarlaması ve hizmete sunması, şirketin planları dahilinde olmadığı gibi böyle bir hamlenin de gelmesi zaten beklenmiyor. Ancak, Apple’dan hızlı davranan bboyairwreck, iMessage uygulamasını PieMessage ismiyle Android platformu için uyarladı. Şu an için GitHub üzerinden indirilebilen PieMessage uygulaması ile artık siz de Android cihazlarınızda iMessage kullanabileceksiniz.

Ancak bir takım işlemler yapmanız şart. Çünkü uygulama Google tarafından resmi olarak Android platformuna getirilmiş bir uygulama değil. İnternette PieMessage’ı nasıl kullanacağınıza dair açıklamalı bir video bulunuyor. Yine de bu uygulamayı kullanabilmeniz için OS X işletim sistemine sahip bir bilgisayara ve Android işletim sistemiyle çalışan bir cihaza ihtiyacınız olduğunu unutmayın.Yorum Yap