23 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

iPhone 7 Modem Sorunu Ortaya Çıktı

23/10/2016 - 17:45

iPhone 7'de modem sorunu gün yüzüne çıktı. Samsung Note 7'de yaşanan batarya sorununun ardından iPhone'da da sorunların ortaya çıkması yeni teknolojinin henüz hazır hale gelmeden piyasaya sürüldüğü fikrinin ortaya atılmasına sebep oldu.
iPhone 7 Modem Sorunu Ortaya Çıktı

Apple önümüzdeki dönemlerde yüksek satış rakamlarına ulaşmayı amaçladığı iPhone 7’ler için pek çok farklı sorun ile karşı karşıya kalmaya başladı. Telefon için bugüne kadar pek çok farklı sorunun bildirildiği ifade edilirken yaşanan sorunların modem kaynaklı olduğu belirtildi.

Hem Qualcomm hem de Intel ile ortak bir çalışma yürüten Apple, bu doğrultuda farklı modemlere telefonlarda yer vermişti. Kullanılan modemlerde herhangi bir sorun yaşanması beklenmese de yapılan pek çok bildirimde özellikle Intel modemlerde sıkıntıların yaşandığı öğrenildi. Sorunun kaynağı ise operatörler ile modem arasındaki uyumsuzluk. Öyle ki Intel modemlerde kullanılan teknolojinin operatörler tarafından desteklenmemesi performans farkının yaşanmasına yol açıyor ve bu bakımdan Intel modellerinin kullanıldığı telefonlardaki bağlantılar diğer verilere göre çok daha düşük oranlarda kalıyor.

Yapılan testler ile birlikte bu aradaki fark çok daha net bir şekilde ortaya çıkartılırken henüz konu ile ilgili Apple cephesinden herhangi bir açıklama yapılmış değil. Yapılan testlerde Qualcomm ile Intel modemleri arasındaki fark detaylı bir şekilde ortaya konulurken yüzde 30’a varan bir hız farkının olduğu belirtildi. Bu bakımdan mobil sektörün en güçlü üreticilerinden birisi olan Qualcomm donanımları ile ne kadar iddalı olduğunu gösterirken Intel’in iPhone 7 modelleri için sorun yaratması da bundan sonraki süreç için Intel’in pazardaki payını düşürebilecek durumda.Yorum Yap