8 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

iPhone 7 Tanıtımı Yapıldı!

08/09/2016 - 1:22

iPhone 7 Tanıtımı Yapıldı!

Ne zaman tanıtılacağı çalkantılı bir sürecin ardından son bulan iPhone 7, bugün gerçekleştirilen dev etkinlik ile tüm dünyaya duyuruldu. Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanan etkinlik, tüm dünyada aynı anda canlı olarak izlendi. Etkinlikte sadece İphone 7 değil, aynı zamanda yeni apple ürünlerinin tanıtımı da gerçekleştirildi.

İphone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini detaylarıyla birlikte tanıtan Apple, bir çok ayrıntıyı en ince ayrıntıyı bile atlamadan sundu. Apple’da en fazla öne çıkarılan detay ise fotoğraf kalitesi. Yeni özelliklerin kazandırıldığı kamera sistemi, tanıtımda en fazla alkışı alan detay oldu.

Apple’ın etkinlikteki sloganı ise “Şu ana kadar yaptığımız en iyi iphone” oldu. Etkinlik başlangıcında sıkça vurgulanan bu cümlenin ardından özellikler peş peşe sıralanırken, bu sözler ise doğruluğunu ilerleyen dakikalarda kanıtladı. Peki Yeni iPhone 7 ve Plus hangi özellikleri bizlere sunuyor?

iphone-7-plus

Yeni Dizayn!
ilk bakışta tasarım olarak fazla fark yokmuş gibi görünse de, tanıtımda ilk vurgu yapılan kısım dizayn oldu. Alüminyum kasaya sahip iPhone 7, apple mühendislerinin ince çalışmaları neticesinde ortaya çıktığı aktarıldı. Tasarım geliştirilirken en verimli olabilecek çizgilerin entegre edildiği söylenirken, ilk kez üç boyutlu parlatma tekniği ile telefona kaplama yapıldığı aktarıldı. Dizayn edilirken hatalı ve yanlış çizgilerin ortadan kaldırıldığı, daha dayanıklı bir hale getirildiği bildirildi.

Telefonun dış kısmının anlatımına çok fazla zaman ayrılması dikkat çekti. Bundaki en büyük sebebin ise dış tasarıma verilen önem. Jat Mag stili ile kaplama yapıldığı, bu kaplama sayesinde de bazı çizgilerin gizlendiği söylendi. Görünüşe bakıldığında anten çizgilerinin ortadan kaldırıldığı görülüyor.

iphone7-ses

Home Butonu Yenilendi!
Home butonu yani anasayfa butonu bilindiği üzere 6 serisinde iki farklı dokunma seviyesini algılıyordu. Uzun basıldığında Siri aktif, iki kez basıldığında ise yönetici paneli ekrana geliyordu. Artık Home tuşunda 4 farklı algılama seviyesi mevcut. Apple mühendisleri home tuşunu bir adım daha ileri götürebilmek için çaba sarfetmişler. Bunun neticesinde ise elektrostatik bir tekerlek aracılığı ile fonksyonelliği daha da arttırılmış durumda. Artık home tuşunda 4 farklı hassasiyet söz konusu. Burada “taptic” motor özelliğinden bahsediliyor.

Su ve Toza Dayanıklı!
iPhone 7 tanıtımından önce istenen özelliklerden biri de su altında dayanıklılık göstermesiydi. Apple, ilk kez bir modelinde suya dayanıklılık gösteren özellik sunuyor. Çok kez farklı aşamalarda test edilen telefon, günlük yaşamda istenmeyen durumlar karşısında dayanıklılık gösteriyor. Daha önce hiç bir cihazda kullanılmamış kaplama özelliği ise tozlara karşı daha fazla hassas.

Apple etkinliğinde telefon için en fazla zaman, kamera ve fotoğraf kalitesine ayrıldı. Önemli değişikliklerin yapıldığı vurgulandı. Bunların başında ise iPhone 7 Plus modelinde iki kamera birden bulunması. Neden iki kamera sorusuna ise birinin daha geniş açıya sahip olması yönünde yanıt gelirken, tanıtımda canlı örnekler sunuldu. Apple, yeni iPhone 7 modellerinde fotoğrafçılık deneyimini daha öteye taşımak için girişimde bulunmuş. Kameraya dair bazı özellikler ise şu şekilde;

-Optik İmaj Sabitleme
-4 Kat daha kaliteli yakınlaştırma
-F1/8 Diyafram
-%30 Daha verimli 12 MP kamera
-7 MP Ön Kamera
-Kaliteyi arttıran dört farklı flaş bütünlüğü
-6 Fazlı Lens

Tabi kamera özelliklerini bukadarla sınırlamak mümkün değil. Tanıtım etkinliği öncesinde telefonun kamerasını ünlü fotoğrafçılara test ettiren Apple, ünlü fotoğrafçıların yorumlarına da etkinlikte yer verdi. Daha canlı renkler, beyaz dengesinin mükemmel oluşu ön planda tutulmuş.

Ayrıca zoom özelliği ile ekstra ilgilenilmiş. Daha kaliteli bir yakınlaştırma sunan iPhone 7, 1x’ten 10x’e kadar yakınlaştırma sağlıyor. Kalite ise herhangi bir bozulmaya meyil vermiyor. Yakınlaştırma ve optik zoom kullanımı için farklı bir yazılıma ihtiyaç duymaması da beğeni topladı.

Kablosuz Kulaklık!
Tanıtımın en dikkat çeken dakikalarından biri de wireless kulaklık oldu. Apple, ürettiği kablosuz kulaklık ile 5 saate kadar kesintisiz müzik ve konuşma keyfi sunuyor. Ufak bir kutusu olan ve bu kutu ile şarj olan kulaklıklar, istendiği taktirde ayrı ayrı da kullanılabilecek. Yani kulaklığın biri ile konuşurken diğeri ile müzik dinleyebileceksiniz. Bu kualklıklar Air Pods olarak tanıtıldı.
iphone-air-pods

Çok sık sorulardan biri ise neden analog kulaklık girişinin kaldırıldığına yönelik oldu. Bu soruya ise yanıt oldukça tatmin edici. Her zaman daha fazla ileri teknolojiye odaklandıklarını ve modern bir görünüme sahip olmak istedikleri belirtilirken, bu düşüncede analog girişe artık yer verilmesinin doğru olmadığı söylendi.

iPhone 7’nin önümüzdeki günlerde satışa çıkması beklenirken, fiyatının ise 649 Dolar olarak belirlendiği açıklandı. iPhpne 7 Plus ise 769 dolardan satılacak.Yorum Yap