27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

iPhone SE Satışları Memnun Etmedi!

27/04/2016 - 19:07

iPhone SE Satışları Memnun Etmedi!

2016 yılı Apple için iyi bir yıl olmadı. Dünyaca ünlü firma 2003 yılından bu yana yani 13 yıldır ilk kez gelirlerinin düştüğünü açıkladı. Apple’dan yapılan açıklamaya göre 2016 yılının ikinci çeyreğine dair güncel veriler ışığında yüzde 13 oranında gelirlerin düştüğü belirtildi. 2003 yılından bu yana gelirleri sürekli olarak artan ve bu pozisyonu itibariyle hep artıda kalan firma, geçen yıl içinci çeyrekte 58.5 milyar dolar gelir elde ederken bu yılki gelir 50.56 milyar dolarla sınırlı kaldı. Uzun yıllardan bu yana ilk kez gelirleri düşen firma şokta.

Rekor Satış, Düşük Kar Oranı

Apple’ın verilerine göre, satışlardan elde edilen kar oranının düştüğü bu dönemde yine de 51.2 milyon iPhone satışı gerçekleşti. Bu rakama hala ulaşabilmiş başka bir firma yok ancak bu durum Apple’ın gelirinde düşüş yaşandığı gerçeğini değiştirmiyor. 2015 yılının ikinci çeyreğinde ise satış rakamları tam 61 milyon olarak gerçekleşmişti. Yani 2016’nın ikinci çeyreğinde Apple hem satış sayısında ciddi bir düşüş yaşadı hem de gelirlerinde.

iPhone SE Fiyaskoyla Sonuçlandı

Yetkililerin görüşüne göre, hem satış miktarında hem de gelir düşüşünde yaşanan bu olumsuz tablonun sebebi iPhone SE modeli. Apple’ın bu model ile bu yıl başarısız olduğu da ortaya çıkıyor. Şirketin yine uzun zamandır bu kadar etkili olan bir başarısızlığı da bulunmuyor. Bu açıdan yıllar sonra üçüncü bir ilke daha imza atılmış olundu.

Ortaya çıkan olumsuz tabloda şüphesiz doların da etkisi bulunuyor. Apple için oldukça önemli bir pazar olan Çin’de dolar üzerinde yaşanan dalgalanmalar satışların azalmasına neden oluyor. Bu durumdan ciddi şekilde etkilenen ve belki de en önemli pazarında kan kaybeden Apple başta olmak üzere birçok firma durumu düzeltmek için çalışıyor. Öte yandan bu durumun düzeltilebilmesi için Apple dahil birçok firmanın yeni telefon modelleri sunarak pazarı hareketlendirmesi tek çözüm olarak görülüyor.Yorum Yap