28 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

iPhone’larda O Tuş Değişiyor!

28/04/2016 - 1:08

iPhone’larda O Tuş Değişiyor!

Apple bu yıl Eylül ayından itibaren köklü değişikliklere gidiyor. Tasarımdan, kullanılan malzemeye, ekran kalitesi ve tercihinden yazılım ve uygulamalara kadar birçok yenilik kullanıcıları bekliyor. Ancak en radikal değişikliklerden biri Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 7 modeliyle hayatımıza girecek. Yıllardır her iPhone’da görmeye alışık olduğumuz “home” tuşu kalkıyor. Kaldırılacak olan butonun yerine çok farklı özelliklere sahip yeni bir buton gelecek.

iPhone 7 hakkında sızdırılan yeni bilgiler arasında telefonun su geçirmezlik sertifikasına sahip olacağı yer alırken, bilgilerin geldiği kaynaklar giderek güvenilir yerler olmaya başladı. Konuyla ilgili olarak Apple’ın tedarik zincirinden olan yekililerin, DigiTimes ile yaptıkları konuşmada iPhone 7 hakkında birçok yeni bilgi açığa çıktı. Yeni iPhone modelinin su geçirmezlik testlerinin ve yeni home düğmesinin testlerinin üçüncü aşamasını tamamladığı belirtildi. Ayrıca yeni home butonunun aslında bir sensör olacağı ve üzerine basmamıza gerek kalmadan sadece dokunarak kullanabileceğimiz şekilde tasarlandığı ifade edildi. Yine de bahsi geçen yeni sensörün, iPhone 6S’te gördüğümüz sensör gibi, basınca tepki vermesi de ihtimaller arasında.

DigiTimes, Apple’dan sızdığı iddia edilen bilgiler konusunda iyi bir şöhrete sahip değil. Buna rağmen belirtilen bilgilerin farklı kaynaklarca da dillendirilmesi doğruluk payını ciddi oranda arttırıyor. Çünkü daha önce suya dayanıklılık konusunda iddialar ortaya atıldığı gibi, patent de ortaya çıkmıştı. Ayrıca firmanın yenilik hareketinin öncüsü olacak iPhone 7’nin, iPhone 6S’e göre suya karşı daha dayanıklı olması da beklenen bir durum. Öte yandan home tuşunun kaldırılacağı ise uzun zaman önce söylenmiş ve dikkat çekmişti.

Ayrıca Apple’ın 2016 ikinci çeyrek verilerine göre, 13 yıl aradan sonra gelirinde düşüş yaşadığını açıklaması ve satış rakamlarının da bu düşüşe eşlik etmesi büyük yankı uyandırmış durumda. iPhone SE modelinin de başarısız olmasını hesaba katarsak iPhone 7 bir anlamda hem yenilik hareketinin başlangıcı hem de bir çeyrek dönem öncesinde yaşanan başarısızlıkların telafisi olacak.Yorum Yap