23 Ekim 2016

Kadir Çalışkan

Irak Türkiye’den Yardım İsteyebilir

23/10/2016 - 13:07

Irak'ta hareketli günler yaşanırken Başbakan İbadi, Türkiye hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İbadi, gerekirse Türkiye'den yardım isteyebilecekleri ifade etti.
Irak Türkiye’den Yardım İsteyebilir

Musul’da hareketli günler yaşanmaya devam ediyor. ABD ve Rusya başta olmak üzere pek çok Dünya devinin bölgede operasyonlara devam ettiği sırada Irak Başbakanı İbadi’den Türkiye hakkında çarpıcı açıklamalar geldi. Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılması konusunda açıklamalarda bulundu.

Associated Press’in haberine göre, Bağdat’ta ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile görüşmesinin ardından gazetecilere konuşan İbadi, “Türklerin katılmak istediğini biliyorum. Kendilerine teşekkür ederiz. Ama bu Iraklıların üstesinden geleceği bir şey. Iraklılar Musul’u ve kalan diğer toprakları kurtaracak” dedi.

Musul savaşına Iraklı, Kürt ve diğer yerel güçlerin katılacağını belirten İbadi, “Herhangi bir sorunumuz yok… Yardım gerekirse, Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerden isteriz” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Carter dün akşam, Ankara’daki temaslarının ardından Türkiye’nin, Musul’un operasyonunda yer alması konusunda Ankara-Bağdat arasında prensip anlaşmasına varıldığını açıklamıştı.Yorum Yap