29 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

İran’da Seçim Heyecanı!

29/04/2016 - 14:55

İran’da Seçim Heyecanı!

İran’da yapılan parlamento seçimlerinin ikinci turu yapılıyor. Seçimlerin ilk turunda reformcular kazanırken, bugün de oyların büyük çoğunluğunu reformcuların alması bekleniyor. Hem ülke siyasetini hem de dünya siyasetini yakından ilgilendiren seçimler, bundan sonra İran’ın izleyeceği siyaset açısından da belirleyici bir rol oynayacak. İran Parlamentosu’nda 290 koltuktan, boş kalan 68 koltuk için yapılan ikinci tur seçimleri için halk tekrar sandık başına gidiyor. Seçimlerin ilk turu 26 Şubat’ta yapılmış ancak adaylar bazı merkezlerde yüzde 25 olan çoğunluk oya ulaşamamıştı. Bu sebeple 68 milletvekili koltuğu boşta kalırken, ikinci tur seçimleri 29 Nisan’da yapılacak ve 17 milyon İran’lının oy kullanacak.

Hasan Ruhani Tahran’da Etkili

Seçimlerin ilk turunda kazanan taraf olan reformcular, başkent Tahran’da 30 sandalyenin tamamını almayı başardı. Cumhurbaşkanı HASAN Ruhani’yi destekleyen ılımlı muhafazakar ve reformcular bu sonuçla sertlik yanlısı muhafazakarları saf dışı bıraktı. İkinci tur seçimlerinin yapıldığı ülkede yine reformcuların üstünlük sağlaması bekleniyor. Seçim sonuçları ise 30 Nisan Cumartesi günü açıklanacak.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani için oldukça önemli bir sınav olduğu belirtilen seçimlerin, nükleer anlaşmadan dış siyasete kadar İran’ın nasıl bir politika izleyeceğinin bu seçimlerle belirleneceği ifade ediliyor. Meclis üyelerinin yanı sıra “Uzmanlar Konseyi” için de oylama yapılacak olan İran’da, bu konsey en yüksek dini anayasal organlar arasında bulunuyor.

İran uzmanı Thomas Latschan, Deutsche Welle’de yayınlanan analizinde, Ayetullah Ali Hamaney’in ağır kanser hastası olduğuna dair söylentiler olduğunu belirtmişti. Dolayısıyla yeni seçilecek olan Uzmanlar Konseyi’nin Hamaney’in yerine yeni dini lideri seçme olasılıkları bulunuyor. Bu bakımdan hem yeni seçilecek konsey üyeleri hem de bu üyelerin seçeceği yeni dini lider ile İran’ın önümüzdeki on yıllar boyunca hangi siyasi çizgide ve stratejide ilerleyeceği bu seçimlerin sonuçlarına da bağlı.Yorum Yap