3 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

İran’dan Cezbedici Ortaklık!

03/05/2016 - 11:39

İran’dan Cezbedici Ortaklık!

İran’dan Türkiye’ye ortaklık teklifi!

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a karşı yıllardır uyguladığı ambargoların kaldırılmaya başlanması ve İran’ın daha ılımlı bir dış siyaseti benimsemesi en çok Türkiye’ye yarayacak. Sadece iddia ve tahminler üzerinde kalan bu fikir gerçeğe dönüşüyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) İran’a yaptığı ziyarette çok ilginç bir teklif geldi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ve beraberindeki iş dünyasından 70 kişinin bulunduğu heyet, başkent Tahran’ı ziyaret etti. Burada İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh ve Bahçıvan, ticaret ve yatırım imkanlarını değerlendirmek için görüşmelerde bulundu.

Yüzde 50-50 Otomobil

İranlı bakan Nematzadeh, iki ülke arasındaki yatırımları ve işbirliklerini artırmak istediklerini belirtti. İran’da, iki ülkenin ortak yatırımlarını yapabilmesi için 4 yeni sanayi bölgesi oluşturduklarını belirten Nematzadeh, yüzde 50-50 ortaklıkla yeni ve kendimize ait bir otomobil tasarlayarak dünyaya pazarlayabiliriz dedi. Heyecan yaratan bu teklif sonrasında, Türkiye ile ekonomik ilişkilerden sorumlu Teknoloji ve İletişim Bakanı Dr. Mahmoud Vaezi, ambargo’nun kalkmasından sonra hem iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek, hem de karşılıklı ihtiyaçları temin etmek için öncelikli hedeflerinin Türkiye olduğunu belirtti.

“Dış Ticaretimiz 100 Milyar Dolar’a Ulaşabilir”

Erdal Bahçıvan, İran ile ticaretin geliştirilmesi konusunda İSO olarak sorumluluk almaya hazır olduklarını vurguladı. İlerleyen süreçte İran ile ilişkilerin ve ticaretin arttırılması ve İran pazarının yakından takip edilmesi için, İSO içerisinde “İran Masası” kurulacağını belirtti. İki ülke arasındaki ticari süreçte en önemli rolü, Türkiye Finans sektörünün alacağını ifade eden Bahçıvan, gümrük geçiş ücretleri, ulaşım kolaylığının sağlanması, İran’dan alınan doğalgazdaki yüksek fiyat sorununun çözülmesi gibi sorunların ortadan kalkması halinde İran ve Türkiye arasındaki dış ticaretin 100 milyar dolara ulaşabileceğini vurguladı. Ziyaret sırasında Türk işadamları 202 İranlı firma ile görüşmelerde bulundu.Yorum Yap