9 Aralık 2015

Kadir Çalışkan

İran’dan Şok Doğalgaz Kesintisi

09/12/2015 - 9:21

İran’dan Şok Doğalgaz Kesintisi

Geçtiğimiz haftalarda Rusya savaş uçağının sınır ihlali gerekçesiyle düşürülmesinin ardından ortaya çıkan “Acaba Rusya doğalgazı keser mi?” sorularına yanıt beklenmedik bir şekilde İran’dan geldi. İran şok bir kararla Türkiye’ye gaz akışını yarıya indirme kararı aldı.

Rusya’dan beklenen doğalgaz kesintisi kararı İran tarafından geldi ve İran, hava şartlarını bahane ederek Türkiye’ye gönderdiği doğalgaz akışını yüzde elli oranında azaltma kararı aldı. Alınan karar şok etkisi yaratırken İran’da önümüzdeki 10 gün boyunca hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde geçeceği tahmini akılları karıştırdı.

Habertürk’ün haberine göre; Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrasında Rusya’nın yaptırımlarının ‘doğalgaza sıçrayıp sıçramayacağı’ tartışılırken, İran ‘ağır kış şartları nedeniyle iç tüketimdeki doğalgaz artışını’ gerekçe göstererek Türkiye’ye gönderdiği gazı yüzde elli oranında kıstı. Günde 28- 30 milyon metreküp gazın geldiği İran’dan önceki geceden itibaren gaz akışı yüzde 50-60 oranında azalarak 14-15 milyon metreküp seviyelerine kadar geriledi. Özellikle Doğu’da kış şartları nedeniyle tüketimin arttığı bugünlerde ısınmada sorun yaşanmaması için ilk etapta BOTAŞ, 15-20 günlük bir arz talep dengelenmesi için özel program hazırladı. Buna göre yap-işlet ve yap-işletdevret yöntemiyle çalışan doğalgaz santrallarına yazı gönderilerek bir ya da iki ünitesinde ikincil yakıta yani fuel oil’e geçilmesi istendi. Türkiye, yılda yaklaşık 6 milyar metreküp gaz aldığı İran ile benzer sorunları geçmiş yıllarda da yaşamıştı. İran zaman zaman ‘kendi ihtiyacım arttı’ diyerek gazda kesintiye gitmiş, Türkiye de bunu İran gazının yüksek fiyatının yanı sıra ‘eksik teslimat’ yaptığını öne sürerek tahkime götürmüştü.Yorum Yap