27 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

IŞİD’e 800 Milyon Dolarlık Darbe!

27/04/2016 - 12:10

IŞİD’e 800 Milyon Dolarlık Darbe!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan açıklamada, koalisyon uçaklarının gerçekleştirdiği bombardımanlarda, örgütün nakit paraların bulunduğu binaların yokedildiği ve örgüte verilen toplam zararın 800 milyon dolar olduğu kaydedildi. Saldırılar sırasında Musul’da bombalanan bir evde 150 milyon dolar havaya uçtu. ABD tarafından, analistlerin verileri ve terör örgütleri üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre “en iyi finanse edilen terörist örgüt” ünvanı alan IŞİD, maruz kaldığı saldırılar sonrasında büyü kayıp verdi.

ABD Nasıl Bildiğini Açıklamadı

ABD kanadından gelen açıklamayı, Irak’ın Başkenti Bağdat’ta bulunan TÜmgeneral Peter Gersten yaptı. Gersten, örgütün nakit paralarını tuttuğu ve mali işlerini yönettiği tespit edilen binalara toplam 20 hava saldırısı düzenlendiğini ve tüm hedeflerin koalisyon uçaklarınca başarıyla yok edildiğini bildirdi. Irak’taki hava saldırılarında imha edilen toplam paranın 800 milyon dolara yakın olduğunu ifade eden Gersten kafaları karıştırdı. Çünkü yapılan açıklamada ABD’nin ne kadar paranın yok edildiğini nasıl bildiği veya tespit ettiğine dair bir bilgi verilmedi.

Tek Hedef, 150 Milyon Dolar

Tümgeneral Peter Gersten, saldırılardan birinde Musul’da hedef alınan yalnızca bir ev ile 150 milyon doların imha edildiğini açıkladı. Saldırıdan önce paranın hangi odada tutulduğuna dair istihbarat aldıklarını ifade eden Gersten, eve düzenlenen bombalamada direkt olarak bu odanın hedef alındığını belirtti.

Şu an IŞİD’in, ele geçirdiği petrol rafinerileri ve hayata geçirdiği vergiler ile 2 milyar dolarlık bir bütçeye sahip olduğu tahmin ediliyor.ABD Maliye Bakanlığı’nın yaptığı araştırmalar sonucu, 2014 yılında IŞİD’i en iyi finanse edilen terörist örgüt olarak ifade etmişti. Örgütün 2015 yılındaki kazancının 250 milyon dolar olduğu düşünülürken, elde ettiği gelirin, kaybettiği alanlar ve petrol rafinerileri sebebiyle düşmüş olabileceği düşünülüyor.Yorum Yap