28 Kasım 2016

M. Negiz

İŞKUR Kursları İş Bulmak İsteyenlerin Akınına Uğruyor

28/11/2016 - 23:58

İŞKUR ilanları, iş bulma ümidiyle binlerce kişinin akınına uğruyor. Son 3 yılda 93 bin kişinin yararlandığı İŞKUR kursları, tüm şehirlerde düzenli olarak yapılıyor ve kursa katılanlar açık pozisyonlara yerleştiriliyor. İŞKUR resmi sitesi, kursları ve aktif iş ilanlarını düzenli olarak güncelleyerek işsizlere çare olmaya devam ediyor.
İŞKUR Kursları İş Bulmak İsteyenlerin Akınına Uğruyor

İŞKUR, iş bulmak isteyen kişiler için umut olmaya devam ediyor. İşsizlik sorunu yaşayan vatandaşların istihdamına yardımcı olacak kurslara 10 aylık dönemde 152 bin 920 kişi katıldı. İŞKUR tarafından verilen kurslar istihdama katkı sağlıyor.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), tarafından düzenlenen meslek edindirme kursları işsiz vatandaşlara umut olmaya devam ediyor. İŞKUR aracılığı ile verilen kurslar ve destekler çok sayıda kişinin de iş kurmasına yardımcı oldu.

İŞKUR KURSLARINDAN SON 3 YILDA 93 BİN KİŞİ YARARLANDI
İŞKUR tarafından verilen kurslar ve işbaşı eğitim programlarına yaklaşık olarak 93 bin kişi katılım sağladı. Eğitim ve programlarda öncelikli grup ise, özel politika gerektiren gruplar olarak belirlendi. İŞKUR tarafından özel politika gerektiren gruplara kurslar verilmekte ve çeşitli programlar düzenlenmektedir. Eski hükümlüler, engelliler, gençler, kadınlar, Romanlar, uzun süreli işsizler, madde bağımlıları, göçmen ve mültecilere yönelik mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları düzenlenerek istihdam edilebilirlik artırıldı.

KİŞİ BAŞI 36 BİN TL HİBE
İŞKUR tarafından verilen hibe miktarı 36 bin TL ile 2014 yılından itibaren toplamda 592 engelli vatandaşa kendi işlerini kurma imkânı sağlandı. İŞKUR’un destekleri sayesinde engelli vatandaşlar işsizlikten kurtulup işveren haline geldiler.

TOPLUM YARARINA PROGRAMLAR
Toplum yararına olan programlar kapsamında ağaç dikimi, temizlik, restorasyon gibi faaliyetler gerçekleştirilmektedir. İŞKUR tarafından açılan toplum yararına programlara 10 aylık dönemde 152 bin 920 kişi katılmıştır.

MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI
İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanların en az yüzde ellisi, en az yüz yirmi gün olmak üzere kurs süresi kadar istihdamda kalmaktadır.

MESLEKİ EĞİTİM KURSLARINA KATILACAKLARDA ARANAN ŞARTLAR
Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
15 yaşını tamamlamış olmak,
Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak,
İşverenin aradığı özel şartları taşımak,
İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
Emekli olmamak.
Eğitimlere katılmalarına ve kurs sonunda da istihdam edilmelerine engel durumları bulunmadığı il müdürlüğünce uygun görülen yükseköğretim ve açık öğretimde okuyan öğrenciler de kurslara katılabilirler.

EĞİTİM SÜRESİNCE GÜNLÜK 20 TL ÖDEME
Mesleki eğitim kursları ücretsiz olup Kurum tarafından kursiyerlere devam ettikleri fiili eğitim günü süresince ödeme (20 TL) yapılmaktadır. Ayrıca İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ile Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

KURSLARA DEVAMLILIK ZORUNLUDUR
Kurslara devam zorunludur. Kabul edilebilir mazereti olanlara yüklenicinin onayı alınmak şartı ile eğiticiler/öğreticiler tarafından yazılı olarak izin verilebilir. Ancak bu izin süreleri toplamının, doktor raporu ile tevsik edilebilen en fazla 5 günlük sağlık izni dışında, hangi sebeple olursa olsun kurs süresinin 1/10’unu aşması halinde kursiyerlerin kursla ilişikleri kesilir. Ayrıca tarımsal faaliyette bulunanlar ile isteğe bağlı sigortalı sayılanlar, sosyal yardım, özürlü maaşı ile dul ve yetim aylığı alanlar da mesleki eğitim kurslarından yararlanabilmektedir.

HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK FAALİYETLER
Hükümlülere yönelik olarak Adalet Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan işbirliği sonucunda, cezaevlerinde bulunan ve tahliyelerine 3 yıldan az süre kalan hükümlülere bir meslek edindirilerek tahliye olduktan sonra istihdam edilmelerini kolaylaştırmak amacıyla mesleki eğitim kursları düzenlenmektedir.

BAŞVURU YERİ VE ZAMANI

81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istenildiği zaman başvuru yapılarak iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak kursa katılabilirsiniz. Aktif ilanlar, İŞKUR resmi sitesi tarafından düzenli olarak güncellenmektedir.Yorum Yap