29 Kasım 2016

M. Negiz

İsrail’deki Yangın ve Ezan Yasağı Erdoğan’ın Gündeminde

29/11/2016 - 9:39

Türkiye’nin İsrail’de çıkan yangına müdahale etmesi için gönderdiği araçlar için İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’den teşekkür telefonu geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine teşekkür etmek için arayan Rivlin’e ikili ilişkilerin yanında İsrail’de gündemde olan ezan yasağını sordu.
İsrail’deki Yangın ve Ezan Yasağı Erdoğan’ın Gündeminde

İsrail’de süren yangınların söndürülmesi için Türkiye’nin sağladığı desteğe teşekkür etmek için İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki ülke arasındaki ilişkilerin de gündeme geldiği görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’deki ezan yasağına dair kanun taslağını sorduğu öğrenildi.

İsrail basın ofisi tarafından yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Rivlin’e Müslüman cemaati ilgilendiren girişimi (ezanın hoparlörlerden okunmasını yasaklayan yasa tasarısı) sordu. Rivlin, ‘tüm ifade ve din özgürlüğü konuları gibi bunların da hassasiyetle dikkate alınacağını’ belirterek, ‘ister Müslüman olsun, ister Hristiyan veya Yahudi, İsrail’in herkesin ibadet özgürlüğünü sağlamaya devam edeceğini’ vurguladı” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ayrıca, Erdoğan’ın iki ülkenin yeni atanan büyükelçilerinin yakında görevlerine başlayacağını belirterek, “Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi tüm bölge için büyük bir öneme sahip. Doğalgaz konusunda çalışmaya devam edeceğimizi biliyorum. Enerji bakanlarımız arasındaki görüşmeler meyvesini verecektir” dediği ifade edildi.

İSRAİL CUMHURBAŞKANI: UTANÇ VERİCİ DURUMA DÜŞMEMELİ

İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin’in ezan yasağı konusundaki yasa tasarısına karşı olduğunu biliniyor. Rivlin, Hindistan dönüşünde basına yaptığı açıklamada; “Siyasetçilere, uluslararası camiada bizi utanç verici durumlara düşürmemelerini tavsiye ederim” şeklinde konuşmuştu.Yorum Yap