25 Kasım 2016

M. Negiz

İsviçre’deki Kıbrıs Müzakerelerinde Sonuç Alınamadı

25/11/2016 - 9:29

İsviçre’nin Montreux şehrinde gerçekleşen Kıbrıs müzakerelerinden sonuç alınamadı. BM tarafından yapılan açıklamaya göre, taraflar arasında toprak kriteri nedeniyle anlaşma sağlanamadı.
İsviçre’deki Kıbrıs Müzakerelerinde Sonuç Alınamadı

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde İsviçre’nin Montreux şehrindeki Mont Pelerin kasabasında gerçekleşen Kıbrıs müzakereleri bir kez daha sonuçsuz kaldı. Adanın birleşmesi doğrultusunda yapılan müzakerelerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) adına Mustafa Akıncı katılırken, Kuzey Kıbrıs Rum Kesimi (KKRK) adına da Nikos Anastasiades taraf oldu.

BM tarafından yapılan açıklamada, iki tarafında gösterdiği çabaya rağmen toprak kriterleri nedeniyle görüşmelerin son aşamasına geçmeyi sağlayacak yakınlaşmanın tesis edilemediği ifade edildi. Açıklamada, bundan sonraki süreçte uzlaşı yollarının aranacağı vurgulandı.

Müzakerelerden Sonuç Çıkmadı

Bu yıl içerisinde çözüm sağlanması amaçlanan görüşmelerde kapsamlı bir anlaşma ile sonuç alabilmek için, garantör devletler olan Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin, Kıbrıs’ın Türk ve Rum taraflarıyla aynı anda masada olmasına yönelik bir tarih belirlenmesi hedefleniyordu. Müzakereler hakkında konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, bu yıl içerisinde çözüme ulaşmak için kararlı olduğunu ifade etmişti. Uzun süredir sekteye uğramış olan barış görüşmeleri Musta Akıncı’nın 2015 yılında KKTC cumhurbaşkanı olarak seçilmesi sonrasında yeniden canlanmıştı.Yorum Yap