9 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Kanada Yanmaya Devam Ediyor!

09/05/2016 - 13:36

Kanada Yanmaya Devam Ediyor!

Son yılların en büyük orman yangınıyla yüz yüze olan Kanada’da yangın söndürülemiyor. Ordu ve itfaiye ekiplerinin aralıksız sürdürdüğü yangın söndürme çalışmalarında, şu ana kadar herhangi bir ilerleme sağlanamadı. 3 Mayıs’ta başlayan orman yangını birkaç küçük noktadan ibaretti. Ancak yangının çıkmasından önce hava sıcaklığının mevsim normallerinin yaklaşık 15 derece üzerinde olması yangının yayılma hızını arttırdı. Ayrıca son yıllarda Kuzey Ormanları’nda yaşanan bir böcek salgını sebebiyle birçok ağaç içten kuruyarak yangına daha elverişli ve zayıf bir hale geldi. Kanada’da yaşanan orman yangını 21. Yüzyılın en büyük yangını olarak tarihe geçiyor. Yaklaşık 1 haftadır devam eden yangının şu ana kadar 1610 kilometre karelik bir alana yayıldığı belirtiliyor.

Hafta sonu yapılan çalışmalarda yangının yavaşlatıldığı ifade edilse de önümüzdeki 24 saat içerisinde yangının iki katına çıkmasından endişe ediliyor. Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre bölgede rüzgarın etkisi ve yangından dolayı bölge sıcaklığının 30 derecenin üzerine çıkması, yayılma hızını arttırıyor. Geçtiğimiz hafta içinde 80 bin kişi, hafta sonunda ise 25 bin kişi bölgedeki köy ve kasabalardan tahliye edildi.

Yangında sadece ormanlar değil yerleşim alanları da harap olmuş durumda. Yangından en çok etkilenen yer ise Fort McMurray kasabası oldu. 100 bin nüfuslu kentin 5’te 1’i kül olurken vatandaşlar hızla tahliye ediliyor. Şu ana kadar yangından ölen olmaması da büyük şans. Fort McMurray milletvekili Yurdiga, yangının hız kestiğini ve özellikler yerleşim alanlarında kısmen kontrol altına alındığını ancak hala büyük bir risk bulunduğunu belirtti. Evlere dönülmesinin tehlikeli olduğunu söyleyen Yurdiga, şehrin tekrar eski haline dönmesi için yıllar sürecek çalışma gerektiğini ifade etti.

Yangının yaklaştığı diğer yerleşim alanlarında da tahliye çalışmaları devam ediyor. Ancak yangının iki kat daha büyüme ihtimali endişeye yol açmış durumda. Yangının tam anlamıyla kontrol altına alınmasının 1 aylık bir süreyi bulabileceği ifade ediliyor.Yorum Yap