7 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Kanser Olmaktan Değil Geç Teşhisten Korkun!

07/09/2016 - 18:35

Kanser Olmaktan Değil Geç Teşhisten Korkun!

Kanser, hem adıyla; hem de bireye yaşattığı acılar nedeniyle en ürkütücü hastalıklardan biri olarak bilinmektedir. Çeşitli organlarda ve sistemlerde oluşabilecek kanserli hücreler, hayatınızı bir anda cehenneme çevirebilir. Özellikle kemoterapi dönemlerinde yaşanan acılar, vücutta meydana gelen değişimler ve psikolojik sıkıntılarla birlikte kanserin kötü örnekleri de daha net bir biçimde ortaya çıkar.

İnsanların kanser ile ilgili bilmedikleri çok şey varken, doğru bilinen birçok yanlıştan da söz edebilmekteyiz. Birçok kişi, kanserin asla yenilemeyecek bir hastalık olduğunu düşünmektedir. Oysa kanser, erken teşhis ve etkili bir tedavi ile yenilebilecek bir hastalıktır. Bu hususta hastaya ve çevresindekilere çok iş düşer. Kişi, öncelikle kanseri yenebileceğini inanmalı ve asla pes etmemelidir. Hastanın çevresindekiler de ona her fırsatta ve her koşulda destek olmalıdırlar.

Kanseri yenmenin ilk yolu, erken tanıdan geçer. Kanser hücreleri henüz tüm vücuda yayılmadan tedaviye başlamak, sağlıklı sonuçlar almaya uygun zemin hazırlar. Erken tanı ile tespit edilemeyen kanser hücreleri zamanla meydana geldikleri organı, daha sonra tüm vücudu sarar ve sancılı bir sürecin başlamasına neden olur.

Düzenli kontrol ve tahliller, kanserin erken tanı ile tespit edilmesi açısından son derece önemlidir. Kendinizi ne kadar sağlıklı görürseniz görün düzenli aralıklarla doktora gitmeli ve gerekli tetkiklerinizi yaptırarak sağlıklı olduğunuzdan emin olmalısınız. Özellikle vücudunuzun çeşitli bölgelerinde sık sık kanamalar oluyor ve bu kanamaların meydana geldiği bölgelerin iyileşmesi zaman alıyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana görünmenizi tavsiye ederiz. Kanser hücreleri, vücudun belli kısımlarında kanamaya neden olurken sağlıklı hücrelerin kendini yenilemesini engeller. Bu dönemde yaraların geç kapanması da bundan kaynaklanmaktadır. Kanser olmaktan ziyade kanseri erken teşhis edememekten korkmalı, buna bağlı olarak kontrollerinizi düzenli ve tam olarak yaptırmaya özen göstermelisiniz.Yorum Yap