9 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Kanser Riskini Azaltıyor!

09/05/2016 - 13:40

Kanser Riskini Azaltıyor!

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en büyük sağlık sorunu olan kanser, gelişen teknoloji ve tıpta yaşanan devrim niteliğindeki buluşlar ile oldukça yüksek tedavi oranlarına ulaştı. Ancak hala hem tedavisi çok maliyetli hem de kansere yakalanma oranı giderek artıyor. Uzmanlar kanser için tedavi yollarını araştırırken bir yandan da önleyici yollar üzerinde çalışmalara ağırlık vermiş durumda. Çünkü her hastalıkta olduğu gibi en iyi tedavi yöntemi hastalığa yakalanmamak. Bunun için yapılan birçok araştırma, gündelik hayatta basit önlemler ve değişiklikler yaparak kanser gibi ölümcül bir hastalığa ve türlerine yakalanmayabileceğimizi ortaya koyuyor. Dördüncü Lösemi Lenfoma Miyelom Hastaları Kongresi’nde konuşan Ankara Üniversitesi Hemotoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selami Koçak Toprak, kan kanseri hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu.

Yapılan araştırmalara göre, kan kanserine yakalanmak istemeyenlerin, özellikle çam ve limon kokulu oda spreylerinden, kimyasallardan, ve obeziteden uzak durması gerektiği belirtildi. İngiltere’de yapılan araştırmalarda çam ve limon kokuları içeren sprey, mum, tütsü ve temizlik malzemelerinin, içerisinde bulunan koku maddelerinin, kapalı ortamda kansere neden olan formaldehit maddesine dönüştüğü tespit edildi. İtalya’da yapılan bir başka araştırma ise lenfoma kanserine yakalanma riskinin saç boyaları ile arttığını ortaya koydu. Bu anlamda güzel görünmek veya temizlik sağlamak için yaptığımız birçok masum uygulama kanser riskini arttırmaktan başka bir işe yaramıyor.

Siyah Çay Kanseri Önlüyor!

Yapılan araştırmalarda, 9 yıl boyunca günde 2 fincan siyah çay içen kişilerin kan kanserine yakalanma riskinin ciddi anlamda azaldığı tespit edildi. Bu nokta siyah çayın her gün düzenli olarak tüketilmesini öneren uzmanlar, çok demli ve şekerli tüketime ise karşı. Ayrıca içilen çayın katkı maddesiz olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bergamot ve limon aromalı ya da kokulu siyah çay yerine, siyah çayınızın içine kendiniz birkaç damla limon katabilirsiniz. Şekersiz çay içemeyenler için de tatlandırıcı olarak yarım çay kaşığı doğal bal öneriliyor.Yorum Yap