15 Kasım 2016

Yunus Ünlü

Kanser Şişmanlar İçin Daha Büyük Tehdit

15/11/2016 - 16:20

Son yıllarda artan kanser vakaları üzerine özellikle ABD'de pek çok yeni araştırma yapılıyor. Yapılan incelemeler sonucunda kansere yakalananların yüzde 3.2'sinin obeziteyle bağlı olduğu düşünülüyor.
Kanser Şişmanlar İçin Daha Büyük Tehdit

Obezitenin vücutta meydana getirdiği hormonal ve metabolik değişiklikler sebebiyle kansere zemin hazırladığını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Çipe, “ABD’deki yeni kanser vakalarının yüzde 3.2’sinin obeziteyle bağlı olduğu düşünülüyor.

Kanserden ölen erkeklerin yüzde 14’ünün kadınların ise yüzde 20’sini aşırı şişman kişilerin oluşturduğu biliniyor. Bu sebeple şişmanlık kanser için önemli bir risk faktörüdür” dedi. Aşırı şişmanlarda yağ hücreleri tarafından kana salınan çeşitli hormonların hücre büyümesini ve bölünmesini uyararak kansere sebep olduğunu anlatan Doç. Dr. Çipe, “Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası Kanser Araştırmaları Temsilciği obezite ve fiziksel aktivite yetersizliğinin meme, kalın bağırsak, rahim ve gırtlak kanserine yakalanma riskini yüzde 20-25 oranında artırdığını ifade ediyor. Dünya bu şekilde şişmanlamaya devam ederse, 2020 yılına gelindiğinde kanser vakalarının yarısının obeziteden kaynaklanacağı bildiriliyor” dedi.Yorum Yap