28 Kasım 2016

M. Negiz

Kapalıçarşı Çeyrek Altın Fiyatları Haftaya Artışla Başladı

28/11/2016 - 13:37

Kapalıçarşı altın fiyatları haftaya artışla başladı. Çeyrek altın fiyatları, tam altın fiyatları konusundaki son durum yatırımcının takibinde. Doların TL karşısındaki gerileme eğilimi altın fiyatlarını nasıl etkiledi?
Kapalıçarşı Çeyrek Altın Fiyatları Haftaya Artışla Başladı

Geçtiğimiz haftalarda doların TL karşısında yaşamış olduğu yükseliş trendi, altın fiyatlarına da yansımıştı. Altın fiyatlarında yaşanan yükselişin bu hafta da devam edip etmeyeceği merak konusu. Haftaya altın nasıl başladı sorusu da merak edilenler arasında.

28 Kasım 2016 tarihi itibariyle gram altında alış fiyatı 131,15 TL olurken, satış fiyatı da 131, 20 TL olarak belirlendi. Çeyrek altın fiyatlarında ise alış 210, 30 TL iken, çeyrek altın fiyatlarının satış fiyatı da 215, 08 TL olarak açıklandı.

ALTIN GÜVENİLİR LİMAN OLMAKTAN ÇIKIYOR MU?

ABD seçimlerinde yaşanan beklenmedik sonuç sonrasında, başkan olan Donald Trump’ın altyapı harcamalarını artıracağı ve ekonomiyi yeniden canlandırması beklentisi ile riskli varlıklara yönelmesi altın fiyatlarında sert düşüşe neden oldu. Trump’a ilişkin beklentiler ABD hisse senetlerinin art arda rekor seviyelere çıkmasına neden oldu. FED Aralık ayında gerçekleştirilecek olan 2016 yılının son toplantısında para politikasını sıkılaştırma eğiliminde. Bu durum son on yılın en yüksek seviyesine çıkan doları destekliyor. Altın fiyatlarının güçlü dolar ve faiz artırımı beklentisi ile aşağıya çekilmesi ve yatırımcıların güvenli liman olarak altın yerine riskli varlıklara yönelmesi uzmanların dikkat çektiği konular arasında yer alıyor.Yorum Yap