23 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Cinsel İstismar Davası Sürüyor!

23/04/2016 - 21:45

Cinsel İstismar Davası Sürüyor!

Karaman’da 10 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 508 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Muharrem Büyüktürk’ün, baro tarafından atanan avukatı cezanın temyizi için süre tutum talebinde bulundu. Tüm ükeyi sarsan ve birçok tartışmaya neden olan olayın davası sürüyor.

Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği ‘ne (KAİMDER) ait olduğu iddia edilen bir yurtta kalan 10 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 5 Mart 2016 tarihinde tutuklanan ilkokul sınıf öğretmeni Muharrem Büyüktürk geçtiğimiz günlerde yapılan duruşmada, indirim uygulanmadan en üst sınırdan 508 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. Mağdur olan çocukların 7’sinin tecavüze uğradığı, 2’sinin cinsel istismara uğradığı ve 1 öğrencinin de müstehcen görüntü izletilerek taciz edildiği öğrenildi. 20 Nisan 2016 tarihinde Karaman Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, ‘Kasten yaralama’ ‘Çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’, ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyet yoksun kılma’, ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçlarıyla yargılanan Muharrem Büyüktürk, hiçbir indirim uygulanmadan 508 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Süre Tutum Talebi

Muharrem Büyüktürk’ü Karaman Barosu’na bağlı hiçbir avukatın savunmak istememesi sebebiyle Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) devreye girmiş ve güçlükle ikna edilen avukatlardan biri zorunlu olarak Büyüktürk’ü savunması için atanmıştı. İşte o avukat yine CMK gereğince zorunlu olarak cezayı temyiz için Yargıtay’a taşıyacak.

Temyiz için tanınan yasal süre, hükmün açıklandığı tarihten itibaren 7 gün olarak belirlenmiş. Ancak, Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklanmadığı için Büyüktürk’ün avukatının geçtiğimiz gün Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’ne, ‘Müddeti Muhafaza’ dilekçesi vererek ‘Temyiz Süre Tutum Talebi’nde bulunduğu ortaya çıktı.

Ayrıca mahkemeye sunulan talepte, Muharrem Büyüktürk’ün cezalandırılmasına ilişkin tüm mahkumiyet kararlarının hukuka ve usule aykırı bulunduğu belirtildi. Bu gerekçeyle verilen hüküm kararının temyiz edileceği bildirildi. Büyüktürk ve avukatı, gerekçeli karar açıklandıktan sonra temyiz haklarını kullanacak.Yorum Yap