29 Kasım 2016

M. Negiz

Kemal Kılıçdaroğlu: Birbirimizi Tanımamız Lazım

29/11/2016 - 14:49

İstanbul’da din adamları ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı önemli açıklamalarda bulundu. Birbirimizi tanımamız lazım diyen Kılıçdaroğlu, inançların siyasete alet edilmemesi gerektiğini ifade etti. CHP lideri, inanç, kimlik ve yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılamayacağını vurguladı.
Kemal Kılıçdaroğlu: Birbirimizi Tanımamız Lazım

Yaklaşık 300 din adamı ile İstanbul’da bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu önemli açıklamalarda bulundu. Siyasette ön yargılar olmadan, tarafların birbirlerini tanımasının önemine işaret etti.

Ataşehir Marina’da gerçekleşen toplantıda CHP lideri, İstanbul’un Anadolu yakasında görev yapan din adamları, cami yaptırma ve yaşatma dernekleri temsilcileri ve müftülük çalışanları ile kahvaltıda bir araya geldi. 300 kişinin davetli olduğu kahvaltıda CHP lideri önemli açıklamalarda bulundu; “Beni tanımıyorsunuz. Beni ekranlarda kimi zaman bağırırken, kızarken, kimi zaman da kısık sesle konuşurken izliyorsunuz. Birbirimizi tanımamız lazım. Bizi bizden dinleyin, başkasından dinlemeyin. Bu toplantıyı da bunun için yaptık. Bizim yanlışlarımız, hatalarımız da olabilir. Bizzat kendimin de hataları, yanlışları olabilir. Bizi eleştirmekten çekinmeyin. İnançları siyasete malzeme etmek çok doğru değil. Bizi bazı çevreler ‘dinsiz parti’ olarak göstermeye çalışıyorlar. Bu haksız ithamlara inanmayın. Kurumların dini olmaz. Merkez Bankası’nın dini var mı? Maliye Bakanlığı’nın dini var mı? Bu tür haksız ithamlara inanmayın. O nedenle söylüyoruz; inanç üzerinden siyaset olmaz, kimlik üzerinden siyaset olmaz, yaşam tarzı üzerinden siyaset olmaz.”

FARKLI DÜŞÜNCELERDEN KORKMAMALIYIZ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, katıldığı bir resepsiyonda da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kılıçdaroğlu açıklamalarında öğretmenlik mesleğinin önemi, açığa alma ve ihraçlar, düşünce hürriyeti gibi konulara dikkat çekti. Kılıçdaroğlu açıklamasında; “Yüce bir mesleğin mensuplarısınız. Sorunlarınız var biliyorum. Çok sayıda öğretmenin açığa alındığını da biliyorum. Üzgünüm. Hiç kimsenin ekmeğiyle oynamak gibi bir alışkanlık demokrasimizde olmamalı. Herkes istediği gibi düşünebilmeli. Ama hepimizin ortak paydası bayrağımız, vatanımızı demokrasimiz olmalı. Ben öğretmenimizi savunduğum kadarıyla Cumhuriyetimizi de savunuyorum. Ayrışmadan kavga etmeden özgürce düşünebilmeliyiz. Farklı düşüncelerden korkmamak gerekiyor, aksine onlar bu ülkenin zenginliğidir” şeklinde konuştu.Yorum Yap