8 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

Kentsel Dönüşüme Yeni Temel!

08/05/2016 - 10:37

Kentsel Dönüşüme Yeni Temel!

Türkiye’de, son yıllarda büyük önem verilen kentsel dönüşüm projeleri hem kamu hem de özel sektör tarafından tüm hızıyla sürdürülüyor. Kentsel dönüşümün en önemli etabı ise şüphesiz mega kent İstanbul. Taksim Meydanı’nın hemen altında bulunan Tarlabaşı’nda kentsel dönüşüm çalışmaları aralıksız devam ederken, bugün yapılan törenle yeni bir projeye daha başlandı. Türkiye’nin özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Piyalepaşa Kentsel Dönüşüm Projesi, büyük bir törenle başladı.

İstanbul’un en eski ve en değerli semtlerinden biri olan Beyoğlu, Tarlabaşı, Piyalepaşa gibi projeler ile yenileniyor. 84 dönüm arazı üzerinde ve yaklaşık 800 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Piyalepaşa kentsel dönüşüm projesi, bölgenin hem çehresini hem de yaşam kalitesini çok üst seviyelere çıkartacak. Piyalepaşa İstanbul ismi verilen projenin temeli; Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat’ın katılımıyla atıldı.

Temel atma töreninde konuşan davetlilerden Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, projenin ve kentsel dönüşümün önemini vurguladı. Öte yandan eski Galatasaray Spor Kulübü Başkanı ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, kentsel dönüşüm yasasına olan memnuniyetlerini dile getirerek, “bu yasayı kim çıkardıysa Allah razı olsun” dedi. Adnan Polat açıklamalarına proje hakkında bilgiler vererek devam etti. Toplamda 92 dönüm olan arazinin, yeşil alanlar, okul alanları ayrıldıktan sonra 60 dönüm kaldığını bu alanda da 200 bin metre karesi yer altında olmak üzere 450 bin metre karelik bir inşaat alanı oluşacağını belirtti. İstanbul’da önümüzdeki 30 yıl içerisinde olmasına kesin gözüyle bakılan büyük deprem yaşanmadan İstanbul’da kentsel dönüşümün hızlandırılması ve riskli bölgelerin yeniden yapılması gerektiğini ifade etti.Yorum Yap