11 Ocak 2017

Muhammet Negiz

Kılıçdaroğlu “Toplumsal Uzlaşı” Dedi

11/01/2017 - 16:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde anayasa değişikliği vardı. Konuşmasında Atatürk’ün bir sözünden alıntı yapan Kılıçdaroğlu, anayasaların bir toplumun uzlaşı belgeleri olduğunu ifade etti.
Kılıçdaroğlu “Toplumsal Uzlaşı” Dedi

Anayasa değişikliği konusunda görüşlerini açıklayan CHP lideri, değişiklik süreci sonrasında bütün vatandaşların anayasayı sahiplenebilmesi gerektiğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Nerede yaşarsa yaşasın, cinsiyeti ne olursa olsun, eğitim düzeyi ne olursa olsun her vatandaş bu kitapçığı eline aldığında bu benim anayasamdır diyebilmeli” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Cumhuriyet Halk Parti Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP grup toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasında Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi için yapılan anayasa değişikliği sürecini hedef aldı. Kılıçdaroğlu konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünden alıntı yaptı. Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün “Milletimizin başına gelen bütün felaketler kendi talih ve geleceklerini başka birinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır. Bu kadar acı tecrübeler geçiren milletin bundan sonra egemenliği bir kişiye vermesi kesinlikle mümkün değildir.” şeklindeki ifadelerini aktardı.

CHP lideri konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Anayasa değişikliği Meclis’te görüşülüyor. Önceki Genel Başkanımız tarihe geçecek bir konuşma yaptı. Biz demokrasimizin gelişmesini isteyen bir partiyiz. Bizim adımıza konuşan ve tarihe not düşen önceki genel başkanımız CHP’ye yakışan bir konuşma yaptı. Biz her türlü düşünceye saygı gösterirken temel felsefemizin demokrasi olduğunu hiç unutmamız gerekiyor.Herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil.”

ANAYASA UZLAŞI BELGELERİDİR

Kılıçdaroğlu, anayasanın uzlaşı belgesi olduğunu ifade ederek şu cümleleri kullandı; “Anayasa değişiklikleri neden önemli? Anayasalar bir toplumun uzlaşma belgeleridir. Nerede yaşarsa yaşasın, cinsiyeti ne olursa olsun, eğitim düzeyi ne olursa olsun her vatandaş bu kitapçığı eline aldığında bu benim anayasamdır diyebilmeli. Anayasayı önemli kılan her yurttaşın haklarını güvence altına almasıdır.Güvence altına haklar güçler ayrılığı ilkesiyle alınır. Şimdi vatandaşımız der ki 1 kişinin elinde olsa ne fark eder. Şöyle fark eder: Bir ülkede yargı bağımsız değilse haklar güvence altında değildir demektir.”Yorum Yap