26 Kasım 2016

M. Negiz

Kılıçdaroğlu’ndan Başkanlık ve OHAL Eleştirisi

26/11/2016 - 8:57

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir konferansta başkanlık sistemi, medya ve OHAL uygulamalarına yönelik açıklamalar yaptı. Bütün yetkilerin bir kişide olacağı sistemi kabul etmeyeceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, parlamenter sistemin devamlılığını savundu.
Kılıçdaroğlu’ndan Başkanlık ve OHAL Eleştirisi

Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen 15 Temmuz ve Parlamenter Sistem başlıklı konferansta konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemine ilişkin çalışmalar ve OHAL dönemindeki uygulamaları değerlendirdi.

Başkanlık sistemi konusunda belirsizlik olduğunu söyleyen CHP lideri, “Parlamenter sistemi, bir gecede değiştireceğiz deniyor. Niçin, nasıl bir başkanlık sistemi? Bu soruların yanıtı henüz belli değil.” dedi.

Parlamenter sistemin mükemmel çalışmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Çünkü darbe sonrası çıkarılan yasalar 1980 sonrası çıkan yasa ve anayasalar güçlü bir demokratik parlamenter sistemin oluşmasını engelledi. Yapmamız gereken Türkiye’yi darbe hukukundan arındırmak. Anayasa dâhil, demokrasinin önündeki yasaların değişmesi demektir. Sayın Binali Yıldırım’a şunu söyledim, 142 gazetecinin tutuklu olduğu ülkede demokrasiden söz edemezsiniz. Eksiklerimizi gazeteci özgürce yazacak. Darbe hukukundan bunu kastediyorum. Darbe dönemlerinden miras kalan yasaların değişmesi lâzım. Bizi anayasa değişikliklerini davet ettiklerinde ‘Darbe hukukunu değiştirecekseniz o toplantıya katılırız’ dedik. Ama ‘Gelin başkanlığı halledelim’ derseniz yokuz dedik.” Şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa yapmak için toplumsal uzlaşı olması gerektiğini söyleyen CHP lideri, “Toplumsal uzlaşma olmalı anayasa yaparken. Herkes bu benim anayasam demeli. Demokratik, özgür bir ortamda tartışılarak anayasa yapılmalı.” dedi.

OHAL döneminde darbe ile alakası olmayan konularda değişiklik ve düzenleme yapılmasına yönelik eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, rektörlük seçimlerinin kaldırılmasına karşı çıktı. CHP lideri rektörlük seçimleri konusunda “Üniversitelerde rektör atamasını kaldırdılar. Ne ilgisi var bunun darbe ile? Bir üniversitede rektör seçilemiyorsa, o üniversitede demokrasiden söz edebilir misiniz? OHAL ile ne ilgisi var.” şeklinde açıklama yaptı.Yorum Yap