29 Nisan 2016

Kadir Çalışkan

Kilis’e Yine Roket Saldırısı!

29/04/2016 - 11:14

Kilis’e Yine Roket Saldırısı!

IŞİD kontrolünde olan Suriye’nin Bab bölgesinden, Kilis’e yapılan roket saldırılarının ardı arkası kesilmiyor. Bölge halkı ve işadamları oldukça tedirgin. Son dönemde Kilis’e gerçekleştirilen roket saldırıları sonucunda 18 vatandaşımız hayatını kaybederken birçok vatandaşımız da yaralandı. Saldırılara karşı TSK sınır hattını güçlendirmeye devam ediyor. Ancak bu süre zarfında saldırıların da ardı arkası kesilmiyor. Bu sabah saat 06:00 sıralarında Suriye’den ateşlenen iki roket ard arda Kilis’in Öncüpınar Karayolu yakınlarındaki bağ evlerinin olduğu bölgeye düştü.

Vatandaşlar şiddetli patlama seslerinden sonra güvenlik güçlerine haber verdi. Olay yeri jandarma bölgesi olduğu için, polis geniş güvenlik önlemleri alarak görevi jandarmaya devretti. Neyse ki bu saldırıda herhangi bir ölü ve yaralı yok. Roketlerin boş araziye düştüğü bildirilirken görgü tanıkları ve çevre sakinleri çok korktuklarını ve hergün tedirgin olduklarını ifade etti.

28 Nisan tarihinde de yine Suriye tarafından açılan hava topu ateşinde, Gaziantep’in Suriye sınırına konuşlu topçu bataryası isabet almıştı. Türk topçu birliği saldırıyı gerçekleştiren 7 IŞİD militanını etkisiz hale getirirken, yapılan karşı ateşlerde toplam 11 IŞİD militanının öldürüldüğü belirtildi. Reuters haber ajansı ise, Türkiye’nin hareketli hedefleri top atışlarıyla vurmanın zor olduğunu ifade ettiğini, Batılı müttefiklerden yardım istediğini yazdı. Bilindiği üzere ABD’den talep edilen çok namlulu füze sistemi HIMARS’ların Türkiye’ye teslimi Mayıs ayında yapılacak. Bu süreye kadar da Türkiye İncirlik Üssü’nde bulunan ABD ve Koalisyon güçlerinin İHA’larını daha etkin kullanmasını istiyor.Yorum Yap