27 Kasım 2016

M. Negiz

Kış Lastiği Zorunluluğu Ne Zamana Başlayacak? Uygulamaya Uymayanlara Ağır Ceza!

27/11/2016 - 9:47

Kış aylarında yaşanan trafik kazalarını asgari düzeye indirebilmek için kış lastiği uygulaması zorunlu olarak yerine getirilmektedir. Yol ve ulaşım güvenliği için yapılan kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2016 tarihinden itibaren başlıyor. Kış lastiği uygulamasına geçmeyen araç sahiplerine 602 TL para cezası uygulanacak.
Kış Lastiği Zorunluluğu Ne Zamana Başlayacak? Uygulamaya Uymayanlara Ağır Ceza!

1 Aralık Perşembe günü zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor. Trafikte güvenliği sağlama ve kaza oranlarını en aza indirmek için yapılan zorunlu kış lastiği uygulamasını yerine getirmeyen araç sahipleri 602 TL para cezası uygulanacak.

1 Aralık 2017 tarihinden itibaren başlayacak olan uygulama 4 ay sürecektir. Bu süre zarfında zorunlu kış lastiği uygulamasına uyulması gerekmektedir. Kış lastiği uygulaması 1 Nisan tarihi itibariyle sona erecektir.

KIŞ LASTİĞİ NEDEN KULLANILIR?

Kış lastikleri, normal lastiğe göre daha fazla kauçuk içermektedir. Bu sayede araç lastiklerinin daha yumuşak olması sağlanmaktadır ve lastikler soğuk hava şartlarına dayanıklılık sağlamaktadır. Ayrıca, kış lastikleri yola daha sağlam basarak fren mesafesini kısaltmaktadır.

ARAÇLARIN KIŞLIK BAKIMI YAPILMALI

Kış aylarının zorlu hava şartları bastırmadan önce yetkililer, araç sahiplerinin gerekli kışlık bakımı yapmalarını tavsiye etmektedir. Araçlarda kurtarıcı araç gereçlerin bulundurulması, kışlık lastiklerin takılması, çekme halatı ve kış zincirlerinin araçlarda bulundurulması gerekmektedir.

Özellikle sabah saatlerinde oluşan gizli buzlanmaya dikkat etmek gerekmektedir. Ani soğuklar nedeniyle araç camlarında oluşan buğulanma ve buzlanma için antifrizli cam suyu kabının dolu olması ve klimanın çalıştığını kontrol etmek gerekmektedir.Yorum Yap