8 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Kış Saati Uygulaması Rafa Kalktı!

08/09/2016 - 9:10

Kış Saati Uygulaması Rafa Kalktı!

Her yıl bir kez ileri, bir kez geri alınarak yaz ve kış saati uygulaması gerçekleştirilirken, yeni alınan karar ile artık kış saati uygulamasının rafa kalktığı açıklandı. Son olarak 27 Mart 2016 tarihinde saatler yaz saati uygulamasına geçiş için bir saat ileri alınmış ve gün ışığından daha fazla yararlanılması sağlanmıştı.

Bakanlar Kurulu, bu konuda yeni bir yapılanma kararı alarak artık kış saati uygulamasının gerçekleşmeyeceğini bildirdi. Resmi Gazete üzerinden bugün yapılan açıklama ile saatlerde kış için herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Karar dün alındı ve bugün resmi gazetede yayımlanarak resmileşti.

Kamu Saatleri Değişebilir!
Alınan karar ile birlikte gün ışığı ile maksimum fayda sağlama hedeflenecek. Saat üzerinde herhangi bir değişiklik olmamasıyla birlikte eğitim alanında da önemli değişiklikler yapılması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde yarıyıl tatilinin daha uzun tutulması, yaz tatilinin ise artık daha kısa tutulacağı görüşülüyor. Daha önce de bu yönde girişimlerin olduğu söylenmiş fakat resmiyet kazanmamıştı. Saatlerin kış uygulamasına geçmeyeceğinin açıklanmasının ardından çeşitli düzenlemelerin yapılmasına kesin gözle bakılıyor. Sadece eğitim alanı değil kamunun tüm dallarında benzer uygulamalar yapılabilecek.

Bu durum karşısında önemli karışıklıklar meydana gelebilir. Çünkü tüm dünya ülkeleri her yıl kış ve yaz saati uygulamasına göre hareket ediyor. Bu durum en çok teknolojik aletlerde karışıklığa yol açacak gibi. İyi tarafından bakıldığında ise erken saatte kalkarak işe gidenler, havanın henüz aydınlanmamasından şikayetçi oluyordu. Bu durum artık yaşanmayacak. Bir saatlik fark, vatandaşların hava aydınlandıktan sonra işe gitmesi anlamına gelecek.Yorum Yap