8 Eylül 2016

Kadir Çalışkan

Kızarmış Yağ Tehlike Saçıyor!

08/09/2016 - 2:56

Kızarmış Yağ Tehlike Saçıyor!

Türk mutfağında kızartma usulüyle yapılan yiyeceklerin önemli bir çeşitliliğe sahip olduğunu görüyoruz. Özellikle gençler ve çocuklar tarafından fazlasıyla sevilen kızartma, aşırı tüketildiğinde çeşitli sorunlar yaratabilmekte. Kızartmanın çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığı görülürken bu sorunların büyük bir kısmını kızarmış yağdan kaynaklandığı bilinmektedir. Evde kızartma yaparken bir defa kullandığınız yağı bir daha kullanmamanız, bu açıdan son derece önemlidir. İlk kullanım sonrasında bekletilen ve daha sonra tekrar kullanılan kızartma yağı, kansere yol açabilmektedir.

Kızartma yağının birden fazla kullanımı, özellikle hazır gıdalarda karşımıza çıkan bir sorundur. Çeşitli restoran ve kafelerde kızartma yapımında kullanılan yağın tekrar tekrar kullanıldığı biliniyor. Bu durumda kızarmış yağın olası zararlarına doğrudan maruz kalmış oluyorsunuz. Üstelik dışarda yediğiniz kızartmalar için tek sorun bu kızartmaların yağının daha önce kullanılmış olması değil. Daha ucuz ve kolay pişirilebilir olduğundan dondurulmuş gıdaları kullanan işletmeler, böylece uğrayacağınız zararın etkisini arttırmış oluyor. Dondurulmuş gıdaların aynı yağda defalarca kızartılması, bu besinlerin adeta saatli bombaya dönüşmesine neden oluyor.

Kızarmış yağ, kanserle birlikte tümöre ve lenfomaya da neden olmakta. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, bu düşünceyi doğrular nitelikte. Peki, kızarmış yağdan uzak durmak için ne yapmalı? Bunun için elinizden geldiğince dışarda kızartma yememeli, evde kızartma yaparken de yağ oranını korumaya dikkat etmelisiniz. Kızartacağınız sebzeleri düşük yağda kızartmaya özen göstermeli ve kullandığınız yağı soğuttuktan sonra dökmelisiniz. Aksi takdirde yukarıda saydığımız hastalıklardan biri ya da birkaçıyla karşılaşabilirsiniz.

Yemeklerde kullanılan kızarmış yağın bir daha kullanılması, cilt sağlığı açısından da önemli sorunlar oluşturur. Ciltte kaşınma, tahriş, alerji ve sivilce oluşumu, en sık görülen sorunlardandır. Çocuklarda bu gibi sorunların daha ileri seviyede olduğu görülmektedir. Çocuklarınızı küçük yaştan itibaren doğru beslenmeye yönlendirmeli, onları kızartmadan ve kızartma yağından olabildiğinizce uzak tutmalısınız.Yorum Yap