9 Mayıs 2016

Kadir Çalışkan

KKTC’de Okuyan Öğrenciler Dikkat!

09/05/2016 - 13:31

KKTC’de Okuyan Öğrenciler Dikkat!

Yükseköğretim Kurulu’ndan, yavru vatan KKTC için oldukça önemli bir açıklama geldi. KKTC’de üniversite okuyan öğrenciler ve üniversitelerde eğitim veren akademisyenlerin, YÖK tarafından Türkiye’de hayata geçirilen Yükseköğretim Bilgi Sistemi’ne (YÖKSİS) kaydedileceği belirtildi. KKTC’deki üniversitelerde bulunan öğrenci ve akademisyenlerin bilgileri tıpkı Türkiye’de olduğu gibi YÖKSİS’e girilecek ve böylece yaklaşık 50 bin öğrenci ile yüzlerce akademisyen, Türkiye’deki öğrenci ve akademisyenlerin yararlanabildiği hizmet, kolaylık ve indirimlerden yararlanabilecek.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, Kıbrıs’ta eğitim alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilere ve görev yapan akademisyenler, hazırlanan proje dahilinde Türkiye’deki gibi YÖK’ün internet tabanlı bilgi sistemine kaydedilecek. Şu an Kıbrıs’taki üniversitelerde eğitim gören 85 bin öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin ise 50 bini Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Kıbrıs’ta okuyan 50 bin T.C. vatandaşı öğrencinin, yapılan proje kapsamında sosyal güvenlik (SGK), yurt, burs ve kredi (KYK), diploma denklik ve öğrenci belgesi ve askerlik tecil (TSK) işlemleri birkaç dakikada yapılabilecek ya da öğrenilecek.

Çalışmalar sadece öğrencilere yönelik değil. YÖK ve Kıbrıs üniversitelerinin öğrenci işleri, personel ve bilgi işlem dairesi başkanları yaklaşık 2 günlük bir toplantı düzenledi. Yapılan toplantı kapsamında; Kıbrıs üniversitelerinin bilgileri, mezun ve okuyan öğrenciler ile akademisyenler de YÖK’ün bilgi sistemine kaydedilecek.

Yapılan çalışma ile hem akademisyenlere ait tüm bilgiler ve araştırma, patent, tez gibi birçok detaylı bilgiye YÖK’ün Akademik arama motoru üzerinden erişilebilecek. Aynı zamanda öğrenciler de Kıbrıs ve Türkiye arasında yapılan THY uçuşlarından indirimli bilet alabilecek.Yorum Yap